“Ka magji brenda Milanit tim, Ibra dhe Kjaer ndryshuan gjithçka. Në vitin 1998 isha pranë vdekjes”

Në një intervistë të gjatë me Il Fatto Quotidiano, Stefano Pioli foli për tema të ndryshme. Fokusi është qartë te Milani dhe sezoni i ri, i cili do të fillojë së shpejti.

Fillimisht skaudra e tij do të duhet të zhvillojë pesë miqësore (ndaj Modena, Nice, Valencia, Real Madrid dhe Panathinaikos) duke nisur nga dita e shtunë.

Kuqezintjë u takuan në Milanello më 8 korrik, lojtarët që nuk ishin pjesë e ekipeve kombëtare në Europian dhe ata që do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike.

Grupi së shpejti do të bashkohet për fillimin e kampionatit më 23 gusht.

Milan është thirrur të konfirmojë vendin e dytë sezonin e kaluar, ose ndoshta, nëse është e mundur të përmirësohet:

“Qëllimet? Ne jemi Milani dhe nuk duhet të vendosim kufij. Do të jetë shumë e vështirë sepse shtatë skuadra do të luftojnë për katër vende. Por pengesat janë shumë të larta vetëm për ata që nuk kanë ambicie të forta”.

Një mesazh për Ivan Gazidis nuk mund të mungojë: “Të gjithë te Milani po brohorisin për të. Forca e tij është e jona, ne jemi krenarë që jemi pjesë e familjes së tij. Ai do të rikuperohet dhe mezi presim ta rikthejmë me ne”.

Milani pak a shumë si grupi i Italisë së Mancinit?

“Pak po… Më duken dy skuadra të ngjashme për nga mëyra e të qëndruarit. Ndjej se ka ndjeshmëri, mbase edhe pak magji mes nesh te Milani”.

Ibra thelbësor – “Ai më ndihmoi shumë, është një shembull në gjithçka që bën. Nuk ka gabime në pasime kur është ai aty sepse u bërtet të gjithëve.

Ai pret më të mirën nga vetja dhe të tjerët. Zlatan dhe Kjaer ndryshuan ekipin jo vetëm në kuptimin teknik, por gjithashtu dhe mbi të gjitha në kuptimin moral”.

Duke folur për Kjaer dhe çfarë ndodhi me Eriksen gjatë Kampionatit Evropian, Stefano Pioli kujtoi një episod të ngjashëm që ai e përjetoi në 1998:

“Kam pasur një arrest kardiak pas një lufte loje – tha ai për Il Fatto Quotidiano -.

Unë nuk mbaj mend asgjë dhe ato imazhe pata guximin t’i shihja përsëri vetëm shumë muaj më vonë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu