JP Morgan konfirmon: “Do të financojmë Superligën”. 3.5 miliardë euro menjëherë

Lajmi tashmë ishte në ajër prej disa kohësh. Por dje u bë zyrtar: fondi i mirënjohur amerikan JP Morgan do të jetë financuesi kryesor i SuperLigës Evropiane të sapo krijuar.

Kjo u njoftua nga një zëdhënës i kompanisë me një deklaratë të shkurtër.

Sipas raporteve nga agjencia e lajmeve Reuters, gjigandi financiar nën duart e CEO Jamie Dimon ka zgjedhur të marrë pjesë aktive në këtë projekt të ri dhe të kritikuar sportiv.

SuperLeague është zyrtarisht aktive dhe konkrete që prej ditës së djeshme, me 12 ekipet më të mira në Evropë midis pjesëmarrësve.

Motivimet për pjesëmarrjen e JP Morgan padyshim që kanë të bëjnë me çështjet financiare, të rritjes dhe zhvillimit përmes një plani specifik:

“Turneu i ri vjetor do të sigurojë një rritje ekonomike më të lartë dhe mbështetje për futbollin evropian përmes një angazhimi afatgjatë për të dhënë kontribute nga solidariteti pa një tavan, e cila do të rritet në përputhje me të ardhurat e kampionatit”.

Kontributet e solidaritetit të përmendura nga fondi amerikan ndoshta do të kalojnë 10 miliardë euro.

Prandaj të ardhurat do të jenë shumë mbi ato që UEFA është në gjendje të gjenerojë në Ligën e Kampionëve aktual.

JP Morgan gjithashtu konfirmoi se klubet pjesëmarrëse në SuperLeague “do të marrin një kontribut të vetëm prej 3.5 miliardë euro për të mbështetur planet e tyre të investimeve në infrastrukturë dhe për të kompensuar ndikimin e pandemisë Covid-19”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu