Jepet drita jeshile për Milanin: goditje prej 20 mln eurosh?

Dje emri i Riccardo Orsolini rikthehet përsëri në modë për sulmin e Milanit. Anësori italian në pronësi të Bologna sigurisht që nuk është një profil i ri për kuqezinjtë.

Vlerësimi i lojtarit i lindur në 1997 do të kishte rënë në 18-20 milion euro. Një shifër e përballueshme për Milanin, i cili synon të forcojë korsinë e djathtë në verë.

Gjatë sezonit në rol, përpara Davide Calabria, Alexis Saelemaekers dhe Samu Castillejo janë alternuar.

Belgu filloi mirë por më pas, për shkak të një dëmtimi, i cili e ngadalësoi atë, nuk ishte në gjendje të ofronte gjithmonë paraqitje të nivelit të lartë.

Nga ana tjetër, spanjolli u mundua shumë kur u vu në pikëpyetje nga Pioli. Ideja për të forcuar korsinë e duhur është konkrete dhe emrat që janë afruar nga Milani në periudhën e fundit janë vërtet shumë.

Nga lista mund të fshihen Otavio, i cili kohët e fundit ka rinovuar me Porto dhe pothuajse me siguri edhe atë të Wamangituka, pas dëmtimit të rëndë.

Padyshim, i kushtohet vëmendje Thauvin dhe Vazquez, të cilët nuk kanë rinovuar ende dhe kontratat e tyre skadojnë më 30 qershor.

Konkurrenca, veçanërisht për spanjollin, është e madhe dhe gjithashtu e rëndësishme, siç tregohet nga interesimi i Bayern Munchen.

Prandaj Orsolini mund të përfaqësojë një rrugë më lehtë të praktikueshme edhe për shkak të një page pa dyshim më të volitshme. Bologna, pra, duket vërtet e përgatitur për të shitur lojtarin.

Walter Sabatini, koordinator i zonës teknike, duket se tashmë ka identifikuar pasardhësin: “Lamela është një nga emrat që po shqyrtohet te Bologna – pranoi ai “Il Resto del Carlini “- dua të them, ne po përpiqemi të kuptojmë nëse ka mundësitë për të arritur atje dhe nuk është thënë.

Sigurisht, nëse Orsolini do të largohej, nuk do të kishte asnjë zëvendësim më të mirë, do të shohim”.

Erik Lamela, të cilin Sabatini e njeh shumë mirë, mbushi 29 vjeç në 4 mars dhe ka një kontratë me Tottenham që skadon në më pak se një vit e gjysmë, më 30 Qershor 2022.

Është e qartë se lojtari mund të përfaqësojë një mundësi tregu dhe kush e di, mbase edhe për Milanin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu