Jens Petter Hauge del nga letargjia: arsyet e rënies së dimrit!

Lajmi i mirë te Milani pas barazimit 1-1 kundër Sampdoria quhet Jens-Petter Hauge.

Sulmuesi norvegjez hyri shumë mirë në fushë, duke gjetur goditjen fituese për të barazuar dhe për të shmangur humbjen.

Hauge është një talent i pastër, i cili sigurisht nuk është zbuluar tani.

Por mbase pritej diçka më shumë nga futbollisti 21 vjeçar, duke pasur parasysh personalitetin dhe cilësinë që ai i kishte vënë në dispozicion Stefano Pioli tashmë në javët e tij të para si një lojtar i Milanit.

Ish-talenti i Bodo/Glimt, i gjetur nga skautët kuqezi dhe i blerë pas ndeshjes së Ligës së Evropës kundër Milanit, ishte zhdukur nga radari muajt e fundit.

Fillim premtues, me 4 gola të shënuar midis kampionatit dhe kupave, plus paraqitje pozitive. Pas dhjetorit, filloi një rënie e dukshme…

Sot Tuttosport flet për arsyet e vështirësive të hasura nga Hauge në muajt e fundit, praktikisht pas pushimit të Krishtlindjeve.

Performanca e norvegjezit ra ndjeshëm, aq sa Pioli e përjashtoi me dhimbje nga lista e Europa League.

Megjithatë, një talent si Hauge mund të ishte i përshtatshëm, duke pasur parasysh raportin me garat evropiane (tre gola në fazën e grupeve).

Por ekziston edhe një faktor fizik dhe atletik prapa rënies së papritur të numrit 15 kuqezi, i cili u afrua për rreth 5 milion euro.

Siç u shpjegua nga trajneri, Hauge arriti në Milano shtatorin e kaluar, pikërisht kur sezoni po mbaronte në Norvegji.

Në praktikë, anësori i ri nuk bëri asnjë pushim, ai përfundoi kampionatin në shtëpi dhe menjëherë filloi atë me kuqezinjtë.

Nuk është rastësi që paraqitjet e para të Hauge te Milani ishin të shkëlqyeshme, me një gjendje atletike të vazhdueshme dhe më shumë se të mirë.

Por kur lodhja filloi të ndihej, Hauge tërhoqi prizën dhe përfundoi në një letargji të padëshiruar, por pothuajse të nevojshme…

Për të mos përmendur përshtatjen. Në Itali luhet një futboll më taktik dhe fizik sesa në shumë vende të tjera.

Hauge luftoi në momentin vendimtar, kur Milani filloi të ishte më pak i shkëlqyeshëm dhe ishte e nevojshme një përpjekje shtesë.

Djali duhet të piqet, por goli ndaj Sampdoria është sinjali që Milani mund ta ketë rikuperuar atë për finalen e madhe…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu