“Jemi kompaktë! Sot ishte provë psikologjike”. Pioli ngacmon Maldinin dhe Gazidis mbi merkaton

Pas fitores 2-1 në Mapei Stadium kundër Sassuolo, trajneri Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport. Këto janë deklaratat e tij:

Mbi rekordin e Leao për golin më të shpejtë: “Le të themi se kemi 4-5 situata të fillimit të ndeshjes gati. Ne donim ta nisnim mirë ndeshjen, pasi në takimet e fundit kishim munguar në disa gjëra. Mirë Calhanoglu dhe Leao”

Për fitoren: “Unë shpesh i përsëris ekipit se ka raste kur ndeshjet vlejnë pak më shumë. Ne nuk ishim të kënaqur me barazimet, sot peshonte shumë nga pikëpamja mendore. Të jesh në gjendje të fitosh na jep kënaqësi të madhe”

Fitorja pavarësisht mungesave: “Maldini dhe Gazidis janë duke dëgjuar (qesh). Zona teknike e di që nëse ka mundësi për të përmirësuar ekipin ne do ta bëjmë atë.

Grupi është kompakt dhe i bashkuar, është e vështirë të menaxhosh kaq shumë mungesa. Kushdo që vihet në dyshim përgjigjet shumë mirë. Tani na mungon ndeshja e fundit, Franck do të mungojë gjithashtu”.

Edhe një test tjetër: “Ne i japim sinjal vetes, klubit që na vendos në kushtet më të mira për të punuar, zonës teknike që ka blerë lojtarë të rinj me personalitet dhe një baze tifozësh që është gjithmonë aty.

Ata që thonë se mungesa e audiencës na ka ndihmuar të rritemi dhe mbase kanë edhe të drejtë, por tani do të na bënin të fluturonim siç tha Zlatan. Ne duam t’u japim atyre kënaqësi”.

Për Theo në fazën mbrojtëse: “Ju e patë shumë mirë, Theo po rritet shumë. Ai po bëhet i plotë. Daljet e tij bëjnë ndryshimin në fazën sulmuese, ai po bëhet shumë më i disiplinuar në fazën mbrojtëse.

Duhet të jetë shumë i lumtur me atë që po bën, do të thotë të jesh një top player dhe ai tashmë është. Ne kemi lojtarë të nivelit të lartë që mund të luajnë në ekipe të larta në Evropë. Edhe një ndeshje, pastaj do të jemi në gjendje të shijojmë një vit që na ka dhënë kënaqësi të madhe nga pikëpamja sportive”.

Për golat dhe sulmuesit pa Ibra: “Sot ne pothuajse donim të luanim pa një sulmues, me Diaz dhe Calha midis linjave pa dhënë referenca.

Skuadrat e forta dinë të përshtaten me karakteristikat e atyre që zbresin në fushë pa humbur identitetin dhe karakteristikat.

Kush do të jetë, nëse do të vijë, do të duhet të ketë të njëjtën dëshirë si ajo që po bëjmë tani. Do të jetë e vështirë të gjesh lojtarë të gatshëm në janar nga kjo pikëpamje”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu