“Je një mosmirënjohës!” Capello, çfarë goditje Donnarumma-s! “Për gjithçka që klubi…”

Pritja që iu bë Gianluigi Donnarumma ishte shumë e keqe! Por kjo sigurisht nuk është e re, as lojtari nuk priste diçka të ndryshme nga klima që e shoqëroi gjatë qëndrimit të tij në Milano.

Mesazhi i shfaqur ne qytet – me rastin e Ligës së Kombeve Itali-Spanjë në “Meazza” – jep një ide të mirë: “Kurrë nuk do të jesh i mirëpritur, burrë m…”.

Heroi i Wembley, i penalltive të pritura, i duarve të mëdha me të cilat heshti dhe goditi besimin e anglezëve konsiderohet tradhtar në shtëpi: asgjë për t’u habitur, Gigio e di shumë mirë se si shkojnë gjërat!

Nga historia e kontratës deri te mosrinovimi dhe largimi pa asnjë kosto për të pranuar ofertën milionere të PSG: fazat e një udhëtimi që filloi me euforinë e 16-vjeçarit që realizon ëndrrën e tij, puth fanellën , bën një profesion besimi por përfundoi shumë keq.

“Dollarumma” është pseudonimi që fansat i dhanë duke censuruar lidhjen e tij me paratë dhe kërkesat e tepruara të agjentit (Mino Raiola), një formë mosmirënjohjeje ndaj klubit që besoi te ai deri në vënien e shiritit të kapitenit mbi krahun e tij.

Portieri i ekipit kombëtar kthehet në San Siro me Azzurri, por nuk do të jetë në gjendje të thotë se ndihet si në shtëpinë e tij, pasi do të gjejë një mjedis kryesisht armiqësor: vershellimat, sipas të gjitha gjasave, nuk do të kursehen…

Fabio Capello, ish -futbollist dhe trajner, i jep atij një goditje dhe një shuplakë tjeter. Asnjëherë i butë dhe jashtëzakonisht objektiv në reflektimet e tij, ai i kupton shumë mirë arsyet.

Don Fabio bie dakord për çështjen e vershellimave dhe mosrespektin që duhen shmangur për lojtarin e kombëtares, por ai nuk mund të mos vlerësojë negativisht se cili ka qenë qëndrimi i tij ndaj klubit…

“Donnarumma është një lojtar i ekipit kombëtar që ka dhënë një kontribut themelor në titullin evropian – fjalët e Capello për Corriere dello Sport -. Por më lejoni t’ju them diçka … Unë gjithashtu mendoj se ai ishte mosmirënjohës ndaj Milanit, duke shkuar te Paris Saint-Germain. Për gjithçka që klubi kishte bërë për të dhe familjen e tij kur ai ishte fëmijë, ai duhet të ishte sjellë ndryshe!”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu