“Janë urgjente dhe përparësia! Milan, mendohu shpejt që të mos gabosh”… Alarmi i Pellegattit

Java që do t’i kthejë klubet të zbresin në fushë ka filluar dhe Milani në veçanti do të jetë i zënë me 10 ndeshje në 31 ditë dhe do të duhet të bëjë pa Stefano Pioli, të paktën për ndeshjen e parë ndaj Napolit.

Ndërkohë, para se të luajë, Milani është gjithashtu i vëmendshëm ndaj çështjeve kontraktuale.

Rinovimet e Gianluigi Donnarumma dhe Hakan Calhanoglu dihen tashmë dhe po flitet shumë për to; por ka edhe situata të tjera për të mbajtur nën kontroll, siç kujton Carlo Pellegatti me një video në kanalin e tij në YouTube.

Në fakt, në qershor 2022, skadojnë pesë kontrata, përfshirë atë të kapitenit Alessio Romagnoli, me një pagë aktuale prej 3.5 milion; ai i Davide Calabria, në 2 mln euro; ai i Simon Kjaer, në 1.2 mln euro; Andrea Conti në 2 dhe Franck Kessie në 2.2.

Të gjithë titullarë ose pothuajse. Afati duket i largët, por Pellegatti thekson se si duhet të shmangim arritjen e së njëjtës situatë aktuale për të gjithë këta lojtarë me Gigio dhe Calhanoglu.

AC Milan Looking To Open Contract Renewal Talks For Key Trio This Season -  The AC Milan Offside

Kjo është arsyeja pse, sipas Pellegatti, menjëherë pas tregut të janarit, duhet që klubi t’i futet punës. “Kur ka mbetur vetëm një vit, mbetet shumë pak për të negociuar siç duhet. Është e nevojshme të kuptohet, deri në mars, cilat janë kufijtë e manovrës dhe mundësitë reale të rinovimit. Përndryshe do të jetë e nevojshme të shiten disa gjatë verës dhe të gjenden alternativa”.

Sipas Pellegatti, Milani, në mesin e këtyre pesë, janë mbi të gjitha Romagnoli dhe Kessie. Kapiteni mund të dëshirojë të kërkojë një ngritje të madhe, ndërsa Kessie është bërë një lojtar kryesor dhe ka shumë admirues në Premier League.

Me Kjaer duhet të gjendet një zgjidhje, si dhe me Calabria dhe Conti. Për këtë ekziston nevoja për të lëvizur sa më shpejt që të jetë e mundur për të dy dhe, ndoshta, për të parashikuar nënshkrimin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu