“Jam i sigurt që do të ecim fort”. Goditja e Piolit ndaj pesimizmit, bindja e atyre që sfiduan United si të barabartë!

Humbja ndaj Napolit – pas provës së madhe të Old Trafford – 0-1 në San Siro, u përsërit edhe me United, larg vlerave dhe meritave që dolën në fushë…

Këto dy javë, të cilave u kishte paraprirë fitorja e madhe në Verona, u karakterizuan nga infuzion i pesimizmit serioz nga ana e opinionit dhe tifozëve.

“Milani duhet të shikojë pas shpine”: ky është mendimi i përhapur në vende të ndryshme, sikur të kishte vend vetëm për bllokim hemoragjie në shtëpinë kuqezi.

Stefano Pioli, nga kjo pikëpamje, nuk e pëlqen këtë tendencë: “Ne jemi atje në mes të luftës dhe duhet të përpiqemi t’i fitojmë të gjitha, duke luajtur në maksimum çdo ndeshje. Nesër ndoshta do të jetë më e komplikuara, si për aftësinë e kundërshtarëve ashtu edhe sepse vijmë nga një periudhë e kushtueshme energjike psikofizike, por nuk na intereson. Pas pushimit, jam i sigurt që do të ecim shumë shpejt”.

Të flasësh për Scudetto është thjesht utopi, trillime shkencore të themi më së paku, por të mendosh se Milani që luajti në të njëjtin nivel me Manchester, mund të marrë vetëm llogaritësin dhe të shpresojë për humbjen e të tjerëve…

Epo, kjo duket shumë. Duhet të zgjidhet anemia e finalizimit të aksioneve me gol, që penalizoi rëndë kuqezinjtë kundër anglezëve, por nuk duhet të harrojmë se çfarë ishte Djalli deri para disa javësh: një makinë golash që shënonte të paktën dy në ndeshje. Në këtë kuptim, kthimi i Ibrahimovic do të jetë në gjendje të japë një dorë të madhe, pa harruar të tjerët, përfshirë Calhanoglu.

Gjatë konferencës në Milanello, trajneri gjithashtu vlerësoi numrin dhjetë turk, duke parashikuar një kthim të tij më të mirë: “Problemet që ai e kishte e bënë atë të humbte pak ritëm. Performanca e së enjtes ishte më e gjallë, shpresoj që nesër të mund të tregojë cilësitë e tij”.

Nëse Milani do të ndizte përsëri aksin Calhanoglu-Ibra, një nga çelësat për fatet e vitit 2020, atëherë optimizmi mund të ndodhte në mënyrë të konsiderueshme.

Në këtë kuptim, shërimi i Bennacer është shumë i rëndësishëm, nëse jo themelor. Algjeriani do të fillojë nga stoli nesër, por Pioli foli me shumë besim duke iu referuar: “Bennacer është më i mirë, është java e parë në të cilën ai punoi me një ritëm të lartë, nuk mendoj se ai do të luajë nesër që nga fillimi por ai mund të ishte i dobishëm gjatë ndeshjes”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu