“Isha i uritur, asgjë nuk më ndalte sot”, Ibra shpjegon edhe festimin polemik te goli i dytë…

Zlatan Ibrahimovic u intervistua nga Sky Sport në fund të Inter-Milan, një derbi i fituar nga kuqezinjtë 2-1 dhe me dy golat e tij!

Çfarë kishte në derbin tuaj sonte?

“Kishte shumë, një ndeshje shumë e rëndësishme kundër Interit. Milan nuk e kishte fituar derbin për 4 vjet, unë isha i mbyllur në shtëpi për dy javë. Isha aq i uritur dhe sot e provova me këto dy gola. Jam i zhgënjyer me një penallti të gabuar, por e rëndësishme është fitorja. Kjo aventurë vazhdon”.

Derby Inter-Milan, Ibrahimovic: "Nessuno mi ferma, sono un leone. Vi spiego  l'esultanza"

Gati për Scudetto?

“Ne jemi në fillim, pasi kam ardhur ekipi ka bërë gjëra të mëdha, veçanërisht pas karantinës. Ekipi po rritet shumë, mentaliteti është ndryshe, të rinjtë marrin më shumë përgjegjësi. Të gjithë stërviten shkëlqyeshëm”.

A ndiheni përgjegjës për këtë ndryshim?

“Ndjej shumë përgjegjësi, jam më i moshuari në ekip. Një situatë që më pëlqen shumë, të gjithë më ndjekin dhe të gjithë janë të uritur për të fituar”

A jeni i mahnitur nga vetja juaj?

“Unë nuk jam i habitur nga vetja ime. Unë e di se cili është niveli im. Pas dëmtimit shkova në Amerikë për tu ndjerë gjallë. Në Mançester i thashë Mourinhos se nuk isha gati dhe nuk doja ta zhgënjeja, kështu që shkova në Amerikë. Pastaj Mino më tha të kthehesha në Evropë, pasi Milani kishte nevojë për mua”.

Milan, le pagelle di CM: Ibrahimovic è immenso, Pioli non ne sbaglia una.  Soffre solo Romagnoli | Primapagina | Calciomercato.com

Për karantinën: “Kam humbur vetëm pak shije, bëja tamponë çdo 3 ditë. Do të kisha luajtur derbi pavarësisht, askush nuk do të më ndalonte”.

Mendoni se keni bërë më mirë në vitet 30 dhe 40 sesa më parë?

“Ndihem më i plotë, kam më shumë përvojë. Kur je i ri je akoma në rritje. Tani ndihem i plotë, sikur të kisha gjendjen e 10 viteve më parë askush nuk do të më ndalonte, por edhe tani nuk më ndalojnë”.

Për festimin: “Ishte dikush që bërtiste nga publiku dhe më shante, ky festim ishte vetëm për të”.

Për meritat e tij: “Sipas mendimit tim, pak nga gjithçka. Fizikisht jam mirë, stërvitem shumë. Po luaj me përvojë të madhe dhe luaj me shokë që janë të gatshëm të bëjnë shumë gjëra. Ata po bëjnë mirë, ata dëgjojnë, unë i jap intensitet të gjithëve. Nuk e pranoj që ata të pushojnë, në stërvitje dhe në ndeshje. Duhet të stërvitesh 200% “.

Doppietta Ibrahimovic e gol Lukaku, Inter-Milan finisce 1-2 – la voce di  san severo

A po synonit një mbrojtës të veçantë? “Po por nuk mund t’ju ​​them (qesh). Trajneri përgatiti lojën shumë mirë, ai vendosi se si duhet të sulmonim.

Në pjesën e parë e nisëm fort menjëherë, në pjesën e dytë ishim më të kontrolluar. Bëmë gjëra të mëdha, rrezikuam pak por ky është derbi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu