“Isha gati të zbarkoja te Milani, por klubi im më prishi punë…”

Luis Fabiano kishte momentin më të mirë të karrierës së tij në Spanjë kur veshi fanellën e Sevillas. Nga 2005 deri në 2011 ai shënoi 107 gola në 229 ndeshje dhe gjithashtu fitoi gjashtë trofe me ekipin Andaluzian.

Performanca e tij e shkëlqyeshme nuk ka qenë indiferente ndaj klubeve më fisnike, por asnjë negociatë për transferim nuk është materializuar kurrë.

Ndër klubet që kishin dalë përpara për Luis Fabiano gjithashtu Milan, me Adriano Galliani i cili do të bëte presion pa mundur të gjente ndonjë marrëveshje me Sevilla.

SEVILLE, SPAIN – APRIL 06: Luis Fabiano of Sevilla celebrates after scoring his sides’ opening goal during the La Liga match between Sevilla and Villarreal at the Sanchez Pizjuan stadium on April 6, 2008 in Seville, Spain. (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Milani u përpoq të afronte Luis Fabiano në verën e vitit 2009 dhe më pas në atë të vitit 2010. Në rastin e parë ishte Klaas Jan Huntelaar ai që zbarkoi në Milanello në vend të tij, ndërsa në të dytin ishte Zlatan Ibrahimovic.

Sevilla donte të paguhej klauzola e përfundimit prej30 milion eurosh dhe marrëveshja nuk kaloi.

Luis Fabiano i tha grandhotelcalciomercato.com se si shkuan gjërat në atë kohë:

“Unë mund të kisha ardhur në Itali, Milani më kërkoi dhe kishte një sondazh nga Roma. Në vitin 2010 isha shumë afër Serie A. Ishte në rregull për mua, por në fund të dy klubet nuk gjetën marrëveshje. Nuk jam penduar, megjithëse isha i lumtur që një klub si Milani donte të besonte tek unë. Por nuk ishte e mundur dhe pashë përpara”.

Ish sulmuesi kishte thënë po për transferimin me fanellën kuqezi, por Sevilla nuk e la atë të shkonte për shkak të mungesës së marrëveshjes ekonomike me Galliani.

Luis Fabiano gjithashtu mund të kishte luajtur në një kampionat të madh të La Liga: “Kishte edhe diçka me Real Madridin, por unë isha shumë më afër Barcelonës. Ata ishin përpjekur të më blinin edhe kur isha në San Paolo dhe në Sevilla”.

Braziliani tani është 40 vjeç dhe nuk luan prej tre vitesh; ai dëshiron t’i thotë lamtumirë futbollit sa më shpejt që të ketë mbaruar urgjenca Covid-19, nga e cila edhe ai u prek direkt…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu