Ish-trajneri i Bennacer ka një ide për Stefano Piolin! “E kam provuar dhe ka dhënë rezultate”

Pavarësisht nga shumë ndeshje të humbura këtë sezon, njëzet e tre deri më tani, Ismael Bennacer mbetet një pikëmbështetje në mesfushën e Stefano Pioli.

Milani ka vuajtur nga mungesa e playmakerit algjerian, i cili tani është bërë thelbësor në tabelën taktike të Djallit dhe në javët e fundit është gëzuar me kthimin e tij në fushë.

Aurelio Andreazzoli, trajneri që shenjtëroi Bennacer në kohën e Empolit, tregoi zhvillimin e lojtarit në Toskanë, duke thënë gjithashtu disa anekdota për lojtarin…

Aurelio Andreazzoli jetoi pjesën më të madhe të jetës së tij në stol, veçanërisht në ligat e vogla para se të mbërrinte në Romë, si një bashkëpunëtor teknik dhe për një kohë të shkurtër edhe në stolin e ekipit të parë.

Trajneri toskan pastaj zbriti në stolin e Empolit, ku ngjiti në Serie A ekipin Azzurri…

Ismael Bennacer ishte bosht i mesfushës së tij, ku algjeriani fillimisht mbajti rolin e playmaker përpara se të kalonte në regji.

Përmes një interviste me Gazzetta dello Sport ai shpjegoi Bennacer:

“Meritat për lëvizjen e tij si regjizor nuk më takojnë vetëm mua, por mbi të gjitha stafit tim.

Ai filloi si një mesfushor sulmues dhe për mua mund ta bëjë edhe sot atë gjë, i ka cilësitë. Do të ishte më i lirë nga diktatet taktike dhe gjithashtu do të ishte më i çliruar nga përgjegjësia, por si regjizor është mirë ”.

Më këtë sezon:

“Këtë sezon ai ishte i pafat, ai kurrë nuk kishte një problem fizik me mua, pati një dëmtim të veçantë, shumë të komplikuar.

Ai është njeri i punës, gjithmonë dëshiron të stërvitet dhe të përmirësohet, duhej ta nxirrje me forcë dhe urdhër nga fusha”.

Për raportin me Kessie:

“Pioli ishte i zoti në krijimin e çiftit perfekt, njëri organizon dhe tjetri  luan dhe mbron, ata plotësojnë njëri-tjetrin”.

Për krahasimet:

“Duket si Paredes, Leo është pak më i gjatë, por aftësitë dhe cilësitë e tij teknike janë identike”.

Një anekdotë për të kaluarën:

“Një herë në Empoli ai ishte në stol, por iu desh të hynte për shkak të një dëmtimi të Acquah, por kishte harruar fanellën e tij në dhomën e zhveshjes. Kur e mori përsëri, Sassuolo barazoi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu