Ish-legjenda bardhezi: Mandzukic-Milan do të ishte plagë në zemër. I bindur se do të bënte mirë

Në një treg transferimesh të janarit deri më tani i vakët për shkak të vështirësive të njohura financiare që mundojnë klubet e Serie A, emri i Mario Mandzukic – afër Milanit – përfaqëson një goditje të vërtetë. Që nga e enjtja e kaluar, thashethemet kanë ndjekur njëra-tjetrën për transferimin e mundshëm të kroatit te kuqezinjtë.

Siguria, për momentin, është se ish-futbollisti i Juventusi është më shumë se një sugjerim për Milanin për sa i përket prestigjit, përvojës, aftësive të futbollit dhe kostove (futbollist i lirë).

Në të njëjtën kohë, megjithatë, menaxhmenti, i vetëdijshëm për dëshirën e Mandzukic për t’u kthyer në Serie A, mori disa ditë për të vendosur nëse do të kryente ose jo godijen.

Ka shumë aspekte që duhen parë! Së pari dhe më e rëndësishmja forma fizike e lojtarit i cili ka qenë joaktiv për një vit tani për shkak të bllokimit që i ndërpreu para kohe përvojën e tij në Katar te Al Duhail, një klub nga i cili ai më pas u lirua vetë.

Një transferim i mundshëm i Mandzukic te Milan që nuk mund të lërë indiferent tifozët e Juventusit për të cilët kroati kanë qenë një idhull autentik në fushë me golat e tij.

Alessio Tacchinardi, ish-lojtari i Juventusit, tani komentator i Sport Mediaset, u përqendrua në negociatat Mandzukic-Milan. Mendimi i tij që ndoshta do të ndahet nga jo pak mbështetës të Juventusit.

I intervistuar nga TMW Radio, Tacchinardi shprehu mendimet e tij mbi këtë operacion: “E pranoj! Mandzukic te Milani është një plagë në zemër. Ai gjithmonë ia ka dhënë shpirtin për Juventusin, ka shënuar gola të rëndë dhe ka luajtur në të gjitha pozicionet. Ishte gjithashtu i rëndësishme në nivelin e dhomës së zhveshjes”.

Tacchinardi është i sigurt se kroati mund të përfaqësojë një alternativë ideale për Milanin: “Ai do të bëjë mirë – vazhdon ai – sepse është i fortë dhe ka personalitet. Ai mund të ndihmojë shumë nëse është i shëndetshëm fizikisht edhe nëse nuk ka një vend të sigurtë si titullar.

Ai e di atë dhe Milani e ka kuptuar që tani duhet vazhdimësi për të arritur deri në fund. Dhe për të arritur qëllime të caktuara duhet të përmirësosh skuadrën”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu