Ish-kuqeziu Pazzini i jep fund karrierës! “I dashur futboll…” Letra e tij është emocionuese

Disa largohen nga futbolli, disa të rinj dalin dhe debutojnë! Gjithçka është ciklike dhe sot një nga sulmuesit më “pjellorë” italianë të 20 viteve të fundit është tërhequr zyrtarisht.

Po flasim për Giampaolo Pazzini, tani një ish-qendër sulmues i cili ka veshur fanella shumë të rëndësishme në karrierë.

“Il Pazzo” ka njoftuar në profilin e tij në rrjetet sociale se ai dëshiron të varë këpucët.

“Përshëndetje Futboll, kanë kaluar më shumë se 30 vjet që kur jemi takuar. Unë kam qenë fëmijë herën e parë që mbaja një top në duar, që atëherë ai është bërë një mik i pandashëm”.

Pazzini: "Milan? Esperienza condizionata dagli infortuni"

Kjo është hapja e letrës prekëse të botuar nga Pazzini.

Pazzini lindi në Pescia në 1984. Ai filloi të luante për Atalanta, klubi që e hodhi atë në Serie A në sezonin 2004-2005.

Më vonë ai veshi fanellat e ekipeve të tilla si Fiorentina, Sampdoria, Inter, Milan dhe Verona.

Pa harruar përvojën e huaj në Levante.

Ai u bashkua me kuqezinjtë në gusht 2012. Pazzini qëndroi për tre sezone, duke zhvilluar 86 paraqitje të përgjithshme me 24 gola. Përvoja e tij te Milan fatkeqësisht u pengua nga disa dëmtime serioze në sezonin 2013-2014.

Përveç kësaj, Pazzini krenohet me 25 paraqitje dhe katër gola me fanellën e kombëtares italiane, me të cilën ai gjithashtu mori pjesë në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut.

“Pershendetje Calcio,
kanë kaluar më shumë se 30 vjet që kur jemi takuar …
Unë isha fëmijë herën e parë që mbaja një top në duar dhe që atëherë ajo është bërë një “mik i pandashëm” për mua.
Unë isha një fëmijë si shumë të tjerë, me një jetë përpara dhe një mijë ëndrra në sirtar që shpresoja që një ditë të bëhesha futbollist i Serie A.

Unë pashë kampionët e mëdhenj në TV dhe me ta ëndërrova fanellën blu të ekipit kombëtar, magjinë e stadiumeve plot tifozë dhe Champions League; por kurrë nuk kam menduar se një ditë e gjithë kjo do të bëhet realitet dhe se falë teje mund të përjetoj kaq shumë emocione.

Ai fëmijë u rrit gradualisht dhe falë teje ai realizoi të gjitha ëndrrat e tij një nga një dhe e dini se çfarë them: “Ishte e gjitha edhe më e bukur nga sa e imagjinoja!”
Por tani kemi ardhur në përballjen tonë dhe ka ardhur koha të lë të pushosh, mendoj se është e drejtë.

Mund të kisha vazhduar të përjetoja pak më gjatë ato ndjesi dhe emocione që vetëm ti mund të më japësh, mbase po; fëmija brenda meje do të kishte dashur të vazhdonte ta bënte, por njeriu më thotë se ka ardhur koha të them lamtumirë edhe sepse unë tashmë e di që do të më marrë malli për të gjitha këto edhe në 20, 30, 40 vjet, kështu që: Faleminderit për gjithçka!

Ishte një udhëtim i çmendur!”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu