Inzaghi: Milan, kampionat i jashtëzakonshëm! 2007 në zemrën time, United e eliminuam me tre faktorë!

Manchester United-Milan është sigurisht më shumë se ndeshje e Europa League. Ndeshja midis Djajve të Kuq dhe kuqezinjve, e planifikuar për sonte në orën 18.55, sjell ndërmend sfidat e mëdha të Ligës së Kampionëve, ku të dy ekipet kanë qenë protagonistë për vite me radhë…

Në funksion të ndeshjes “Old Trafford”, La Gazzetta dello Sport intervistoi Pippo Inzaghi, njeriun e triumfit të fundit të madh të Djallit në Evropë.

Trajneri aktual i Beneventos e lartësoi kolegun e tij, Pioli: “Ai po kalon një kampionat të mahnitshëm dhe unë jam i tronditur nga entuziazmi që ai transmeton kur luan, mua më pëlqen shumë – pranon ai – Mund të dallosh se djemtë duan të vrapojnë, ta rikthejnë ekipin lart përsëri. Jam i sigurt që Milani do të gjejë fazën e Champions League përsëri vitin e ardhshëm”.

Kujtimi i gjysmëfinales së ndeshjes së dytë, të ‘ndeshjes perfekte’: “Tri gjëra vijnë menjëherë në mendje. Sytë në autobus, të gjithë ishim shumë të përqendruar. Shiu: gjatë gjysmës së parë një stuhi e pabesueshme ra.

Njerëzit: San Siro është gjithmonë i veçantë, por atë natë ishte edhe më shumë. 3-2 i ndeshjes së parë na dha një shtytje të veçantë, sepse në Old Trafford ne kishim treguar se nuk ishim inferiorë dhe donim ta konfirmonim atë në San Siro duke luajtur një ndeshje të jashtëzakonshme. Për fat të mirë, patëm sukses”.

E pamundur për të mos përmendur Ligën e Kampionëve 2007, e cila e pa atë protagonist me një dopietë në finale: “Atë mbrëmje ishte vetëm për të fituar dhe kjo nuk është një mënyrë për të thënë – vazhdon Inzaghi – Por është e qartë se dy golëshi ndaj Liverpool mbetet në zemrën time për shume arsye.

Më kujtohet mirë që, menjëherë pas fitores kundër Manchester, Berlusconi dhe Galliani më thanë që të filloja të mendoja vetëm për finalen në Athinë, sepse unë do të kisha bërë ndryshimin. Pasi i kam lumturuar ata dhe tifozët e Milanit, më mbush me krenari edhe tani!”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu