Investimi i madh De Paul: shifra tremb! Por, Elliott…

Vëmendja e Milanit është e gjitha në fushë dhe në Ligën e Kampionëve. Kuqezinjtë janë të fokusuar në terrenin e gjelbër por klubi është duke menduar edhe për sa i përket merkatos.

Pjesëmarrja në turneun më të rëndësishëm në Evropë do të thotë më shumë para dhe për këtë arsye hapësirë ​​më të madhe për manovrim edhe në drejtim të tregut të transferimeve.

Megjithëse, siç duhet theksuar, në planet e Elliott ekziston ende ideja e shmangies së shpenzimeve të mëdha.

Sidoqoftë, duhet të bëhet një goditje e madhe dhe Maldini e di këtë. Emri është tashmë i ditur dhe është ai i Rodrigo De Paul.

Siç shkruan Gazzetta dello Sport sot, klubi nuk e fsheh se ka një interes të caktuar për playmakerin argjentinas, i cili tani është bërë një lojtar total te Udinese.

Këtë vit, me Gottin, ai është rritur shumë nga pikëpamja taktike dhe është bërë një sulmues krahu i plotë. Milani do të bënte një blerje vërtet të jashtëzakonshme me të, por ekziston një problem: çmimi.

Me një kontratë që skadon në 2024, aktualisht friulianët e vlerësojnë De Paul rreth 40 milion euro.

Prandaj mendojmë për përfshirjen e disa lojtarëve për të ulur çmimin (Hauge?), Por mund të mos jetë e mjaftueshme.

Siç u përmend, De Paul është bërë një mesfushor i plotë. Në fillim ai konsiderohej një mesfushor sulmues ose vetëm një sulmues i dytë; Me kalimin e viteve ai ka fituar muskuj, është rritur taktikisht dhe është shndërruar në një lojtar i aftë për t’i bërë të gjitha.

Në 3-5-1-1 të Gotit ai lëviz nga mesfushori në të majtë, me qëllime sulmuese por jo vetëm: ai hyn në fazën sulmuese, është referencë e të gjithë ekipit për menaxhimin e kundërsulmeve por është gjithashtu i kujdesshëm për të mbuluar fushën dhe për të mbyllur linjat kaluese.

Me pak fjalë, me të vërtetë një lojtar total. Do të ishte shumë i përshtatshëm për Milanin: do të rriste shumë shkallën e cilësisë së të gjithë mesfushës.

Në sistemin aktual të lojës, Pioli sigurisht mund ta përdorë atë në tre prapa majës, në të gjitha zonat: mundësisht në qendër ose në të majtë (në mënyrë që të hyjë sërish dhe të luajë me të djathtën) por edhe në të djathtë (ku do të ishte pak i kufizuar).

Por ka edhe më shumë: në disa raste, De Paul mund të veprojë gjithashtu si një mesfushor qendror së bashku me Franck Kessie ose Ismael Bennacer.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu