INTERVISTA: Hauge premton asist dhe superparaqitje me Milanin! Ndaj Spezias e nis nga stoli

Jens Peter Hauge mezi pret të luajë me Milanin dhe të zbresë në fushë me fanelën kuqezi! Norvegjezi mund të thërritet në stol që në sfidën ndaj Spezia, në “San Siro”, duke pritur momentin për të debutuar me “Djallin”, klub që donte me çdo kusht dhe shtyu drejt transferimit nga Bodo në Milano!

Duke folur për mikrofonat e MilanTv, talenti 20-vjeçar ka folur rreth kësaj eksperience, transferimit dhe sigurisht atë që ndodhi kaq shpejt dhe papritur…

Emocionet e para si kuqezi

“Ishte një udhëtim i gjatë nga Italia në Norvegji dhe më pas rikthim prap, por jam i lumtur që jam akoma këtu në Milano. Ishte mirë të kthehesha në shtëpi në Bodo pasi humbëm ndeshjen e parë të gjithë sezonit kundër Milanit.

U ktheva në Bodo, fituam ndeshjen dhe mora lajmin e rëndësishëm për thirrjen në kombëtare. Më pas u ktheva të firmosja kontratën e jetës. Është një javë që do ta kujtoj për gjithë jetën”.

Futbolli italian

“Futbolli italian është fantastik, i përshtatet mirë karakteristikave të mia. Tifozët janë të nxehtë dhe historia thotë se klube të mëdha luajnë në Serie A. Është fantastike”

Mbi cilësitë e tij

“Të luash futboll është argëtim: zotërimi i topit, driblimi dhe cilësia janë gjithashtu karakteristikat e mia si lojtar. Më pëlqen ta mbaj topin, të përpiqem të dribloj dhe argëtoj tifozët pak si një lojtar i futsalit edhe pse luhet më pak. Më pëlqen të luaja Futsal, por tani mendoj vetëm për futbollin”.

Asist apo gol

“Për mua është e njëjta gjë. Nëse jap pasimin e duhur dhe një shok i imi shënon më bën të lumtur në të njëjtën mënyrë. E rëndësishme është që ne të fitojmë”.

Përshtatja te Milani

“E di se çfarë do të thotë të jesh pjesë e akademisë së të rinjve dhe të jesh i ri. Unë do të bëj çmos për të ndihmuar lojtarët më të rinj që vijnë nga ekipet e të rinjve dhe në të njëjtën kohë do të mësoj nga shokët e mi të skuadrës me më shumë përvojë dhe që luajnë këtu prej shumë vitesh”.

Ibrahimovic

“Një mundësi e pabesueshme të luaj përkrah tij. Mund të mësoj nga një nga më të mirët në botë. Zlatan ka pasur një karrierë fantastike dhe për mua është diçka shumë e mirë, sidomos sepse do të flasim ose norvegjisht ose suedisht bashkë”.

Thirrja në ekipin kombëtar.

“Isha shumë i lumtur kur mora lajmin. Kam luajtur në ekipet e moshave për një kohë të gjatë dhe tani jam në ekipin kombëtar të të moshuarve. Ishte një udhëtim i gjatë, e kisha ëndërruar për një kohë të gjatë. Mezi pres të kthehem në Norvegji javën tjetër dhe ndoshta të bëj debutimin tim”.

Futbolli në Norvegji.

“Po punohet shumë ashtu si në çdo fushë tjetër të jetës! Por, duhet të punosh dhe ti e të bësh sakrifica për të bërë hap si unë, Haaland apo edhe të tjerë. Do të jetë mirë të takohemi përsëri dhe t’i japim disa asist te kombëtarja”

Numri 15

“Gjithmonë më ka pëlqyer, e kam mbajtur veshur kur isha duke luajtur në Bodo. Është një numër që më pëlqen shumë, është një numër i shkëlqyer”

Një mesazh për fansat.

“Kam marrë shumë lajme dhe mesazhe nga tifozët milanistë javën e kaluar. Shpresoj që ata të kthehen shpejt në stadium dhe shpresoj t’ju argëtoj”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu