INTERVISTA – Capello: “Milani gati për derbin dhe pse i lodhur. E njoh sekretin e Ibrahimovic. Lukaku? Jo, dy të tjerë…”

Pritja po rritet për derbin e Milanos, i cili mund të ndryshojë renditjen e Milanit dhe Interit.

Nga njëra anë, kuqezinjtë do të mbështeten në totemin Zlatan Ibrahimovic për të harruar hapin e gabuar kundër Spezia, nga ana tjetër zikaltërit po llogarisin Romelu Lukaku për të zgjatur renditjen.

Fabio Capello, i cili foli ekskluzivisht në calcioomercato.com, analizon temat e një loje që ndihet thellë nga të dy palët.

Capello, derbi i së dielës do të jetë një derbi i veçantë sepse luhet për moralin por edhe renditjen. A mendoni se Interi arrin si favorit?

“Derbi është gjithmonë një lojë për t’u luajtur, fjalimet e zakonshme janë të vërteta sepse është një lojë larg.

Ekziston vetëm një gjë e sigurt: udhëtimi të enjten, tensioni i ndeshjes nga Milani, këto gjëra i paguan.

Ndoshta kuqezinjtë do të më përgënjeshtrojnë, por pasi ata u stërvitën një javë më parë në heshtje për ndeshjen kundër Spezia dhe duhej të ishin në një super gjendje, diçka që nuk ndodhi, tani prisni të jenë në një gjendje të mirë në derbi”.

A është Milani në një rënie fizike apo thjesht mendore?

“Ata thjesht kanë humbur një ndeshje. Kur zbret në fushë duke nënvlerësuar kundërshtarin kjo ndodh. Derbi të jep adrenalinë, e kaluara nuk vlen asgjë. Që Interi është në gjendje të mirë është një realitet. Unë nuk mund të them nëse janë më mirë se Milani, pasi do ta shohim atë vetëm në fushë”.

A ka ndryshuar diçka te Inter pas eliminimit nga Champions League i cili solli me vete kaq shumë kritika dhe situata tensioni?

“Ka pasur kritika, është e vërtetë. Ndoshta ai nuk e meritonte të dilte, por kur gjeti një ekip fizik kishte probleme, në Itali nuk ka skuadra fizike dhe për këtë arsye ai ka më pak përpjekje.

Pastaj Antonio Conte ndryshoi formën e tij dhe sistemi i lojës, luan më shumë në kundërsulm dhe kjo ka ndihmuar në nxjerrjen në pah të cilësive dhe karakteristikave të ekipit”.

Cilat, sipas mendimit tuaj, mund të jenë njerëzit derbi?

“Lukaku është sigurisht një nga kandidatët e kualifikuar, por unë do të isha i kujdesshëm në krahun e djathtë me Barella dhe Hakimi të cilët janë ata që e bëjnë sulmuesin belg ndonjëherë më të lirë. Kur ata nisen gjithmonë ekziston një rrezik”

Kohët e fundit keni qenë në Milanello dhe kishit theksuar nivelin shumë të lartë të trajnimit të Milanit. Për Pioli kjo është ndeshja e së vërtetës midis objektivit Scudetto dhe, minimumit, kthimit në Champions League?

“Shikoni, unë kam qenë trajner për shumë vite dhe nuk kam menduar kurrë për një gjë të tillë. Përqendrimi në një objektiv do të ishte një gabim serioz, sepse atëherë mendoni se keni lojëra të lehta dhe humbni me Spezia.

Me gjithë respektin e madh që mund të ketë për formacionin e shkëlqyeshëm ligurian. Ju nuk mund të bëni llogari. Milani ka qenë atje lart për një kohë të gjatë dhe me siguri do të zbreshë në fushë të dielën me dëshirën për t’u rikthyer në krye”

Zlatan Ibrahimovic u bë një kampion absolut edhe falë punës që bëtë me të te Juventus. Çfarë përgjigje prisni nga suedezi në derbi pas luftës me Lukakun në atë të fundit të Coppa Italia?

“Ibrahimovic ende ka shumë dëshirë, shumë vetëvlerësim dhe shumë krenari: ai me siguri do të bëjë një lojë të shkëlqyeshme. Kurrë nuk mendon për episodet e kaluara, arrin të anulojë dhe të prodhojë me të vërtetë maksimumin ndeshje pas ndeshje”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu