Ilicic te Milani, “blerje perfekte!” Ja pse Adani dhe Cassano kanë të drejtë

“Ilicic do të ishte transferimi perfekt për Milan!”… Firma e Lele Adani dhe Antono Cassano dje në unison gjatë Bobo TV.

Të dy gjithashtu shpjeguan arsyet: “Së bashku me Calhanoglu dhe Rebic me Ibrahimovic përpara do të ishte çmenduri”.

Në të vërtetë, afrimi i Josip Ilicic duket se është një mundësi konkrete për Milanin e Elliott.

Sulmuesi slloven dhe Atalanta tani kanë arritur pranë divorcit për sa i përket marrëdhënies.

Sidomos trajneri, Gian Piero Gasperini është ai që nuk do ta pëlqente më Ilicic: marrëdhënia mes të dyve ka marrë një kthesë të keqe dhe nuk duket se është diçka që mund të rregullohet…

Për këtë arsye, është pothuajse e sigurt që slloveni do të largohet nga Bergamo në verë, me synimin për të kërkuar horizonte të reja, dhe destinacioni i tij mund të jetë praktikisht dy hapa larg.

Javët e kaluara, thashethemet për interesimin e Milanit për Josip Ilicic kanë qenë këmbëngulëse.

Prapaskena u nis nga Gianluca Di Marzio në Sky Sport, dhe që nga ai moment vazhdoi rrugën e saj…

Në të vërtetë, nga thashethem u kthye në diçka më konkrete, duke pasur parasysh se kishte kontakte midis menaxhmentit kuqezi dhe agjentit të Ilicic për të hapur një negociatë.

Duke ditur që cilësia e sllovenit është e padiskutueshme, cili mund të jetë roli i tij ideal në modulin e Stefano Pioli?

Josip Ilicic në vitet e tij te Atalanta – që kur arriti në Bergamo në 2017 nga Fiorentina – luajti pothuajse si një mesfushor sulmues ose sulmues i dytë.

Gian Piero Gasperini tani duket se preferon formacionin 3-4-1-2, dhe në këtë slloven ka vepruar ose prapa dy sulmuesve, ose së bashku me një shok sulmues.

Nëse ai do të mbërrinte në Milano, çfarë mund të bënte Pioli me të?

Gjatë karrierës së tij, Ilicic bëri përshtypje mbi të gjitha për aftësitë e tij të driblimit dhe për atë të majtë “delikate”, shumë të saktë.

Pikërisht për shkak të këmbës së tij të majtë ai mund të luante pa probleme si një anësor i djathtë në treshen sulmuese kuqezi.

Slloveni është shumë i mirë në dhurimin e asisteve, vertikalizimeve dhe driblime, përveç se goditje të ftohtë në portë. Vitet e tij në Palermo na e kujtojnë mirë!

Por gjuajtja dhe driblimi nuk janë veçoritë e vetme të 33-vjeçarit, pasi ofrimi i asistimeve është gjithashtu një nga tiparet e tij më të mira.

Siç e përmendëm, Ilicic bëri shumë mirë edhe si mesfushor sulmues, prandaj Pioli mund ta përdorte atë në atë rol.

Josip është një shpërndarës shumë i mirë i topit, me një vizion të shkëlqyeshëm të lojës.

I vendosur në kabinën e fantazisë, ai me siguri mund të ndihmonte me cilësi shokët e tij të skuadrës në ndërtimin e manovrave sulmuese.

Me pak fjalë, fleksibiliteti i tij, si dhe cilësia, e bëjnë atë një objekt të dëshirueshëm në sytë e klubit kuqezi.

Në Milano, Ilicic me siguri do të kishte një vend për të luajtur. Ajo që mungon është arritja e një marrëveshjeje!

Negociatat mes Milanit dhe Atalanta për Ilicic

Siç është tashmë mjaft e qartë, Milani dëshiron të blejë Josip Ilicic pavarësisht rinovimit të kontratës së Hakan Calhanoglu.

Pengesa më e madhe për negociata është sigurisht çmimi i blerjes së sulmuesit 33-vjeçar.

Në fakt, duke pasur parasysh moshën, luhatjen e gjendjes fizike dhe marrëdhëniet e këqija me Gasperini, Milan do të synonte të blinte Ililic për më pak se 5 milion euro.

Oferta qartë larg propozimit të Atalanta, për të cilën do të duheshin 10 milion.

Në këtë rast, vullneti i lojtarit do të jetë shumë i rëndësishëm, i cili ende duket se vlerëson joshjen e Milanit.

Gjatë karrierës së tij, slloveni shpesh ka vuajtur nga probleme fizike, dhe mbase për këtë arsye, vlera e tij në treg nuk i ka kaluar kurrë 10 milion euro.

Sot që Josip është 33 vjeç, kërkesa e Atalanta duket me të vërtetë e ekzagjeruar, duke llogaritur gjithashtu se Milani po synon një politikë të blerjes së talenteve të rinj.

Marrja e Ilicic do të ishte një përjashtim!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu