Ilicic te Milan, Di Marzio befason: “Një marrëveshje e mundshme”. Detajet

Milani është në kërkim të një mesfushori sulmues për sezonin e ardhshëm për të përfunduar departamentin e sulmit. Në atë rol Djalli ka në dispozicion Brahim Diaz dhe Hakan Calhanoglu, megjithatë konfirmimi i të dyve duket e pasigurt për arsye të ndryshme.

Spanjolli është i huazuar nga Real Madrid dhe duket i gatshëm të kthehet në veshjen e fanellës së Blancos në fund të sezonit.

Numri dhjetë turk, nga ana tjetër, po përballet me një rinovim që është i ngadaltë për të mbërritur, duke detyruar drejtuesit e kuqezi të shohin përreth.

Kjo situatë e pasigurisë bëri që Paolo Maldini dhe Frederic Massara të provonin terrenin në kërkim të profileve funksionale për lojën kuqezi.

Javët e fundit është folur për Otavio dhe Florian Thauvin si kandidatë të mundshëm, megjithatë lojtari i Porto sapo ka rinovuar ndërsa francezi kërkon një pagë shumë të lartë.

Në këto orë, qarkullon një prapaskenë e bujshme për rolin e mesfushorit: Josip Ilicic i Atalanta.

Linja e imponuar nga Ivan Gazidis për merkato, neto nga disa përjashtime, ka qenë e qartë për disa kohë: investimi në të rinj të talentuar që janë menjëherë të gatshëm të luajnë në nivele të larta. Një strategji që e drejtoi Djallin të luftonte menjëherë për Scudetto dhe për një vend në Champions League.

Sidoqoftë, rasti i mesfushorit sulmues slloven mund ta bëjë Milanin të bëjë një përjashtim të bujshëm: siç raportohet nga faqja e internetit gianlucadimarzio.com, klubi po mendon të nënshkruajë sllovenin Josip Ilicic.

Futbollisti është një profil funksional dhe fleksibël, i aftë të luajë në vijën e përparme dhe, nëse është e nevojshme, edhe si një sulmues përpara ose djathtas.

Atalanta’s Josip Ilicic scores goal of 0 to 2 during the Italian serie A soccer match between AC Milan and Atalanta BC at Giuseppe Meazza stadium in Milan, 23 January 2021. ANSA / MATTEO BAZZI

Lojtari ka qenë në një situatë të tensionuar me trajnerin e tij Giampiero Gasperini për disa kohë dhe mund të largohet nga skuadra e Bergamos në fund të sezonit. Djalli po e ndjek historinë me shumë vëmendje dhe mund të bëhet pjesë e garës për sllovenin.

Ilicic ka një kontratë që skadon në 2022 dhe kjo mund të çojë në një ulje të çmimit.

Sidoqoftë, frenimi i vetëm është mosha e lojtarit, i cili mbushi 33 vjeç janarin e kaluar.

Gjithçka shtyhet për në maj, kur Milani do të ketë një ide më të qartë për lojtarët që po largohen dhe të ardhmen e tyre në Evropë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu