Il Secolo XIX | “Inter-Milan, derbi i ndezur në merkato! Objektivi i përbashkët”

Urgjenca Covid-19 ka vënë në vështirësi shumë klube dhe për merkaton u kushtohet shumë vëmendje pazareve me çmime të ulëta. Tregu i lojtarëve të cileve u skadojnë kontratat e tyre, “parametrat zero” të famshëm, po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm.

Ka disa lojtarë të rëndësishëm që e gjejnë veten në një situatë kontraktuale të atij lloji. Milani dhe Interi dinë diçka për të.

Në shtëpinë kuqezi rastet më të dhimbshme janë Franck Kessie dhe Alessio Romagnoli, ndërsa te Interi Marcelo Brozovic dhe Ivan Perisic. Të dy klubet rrezikojnë t’i humbin këta lojtarë falas dhe nga ana tjetër shikojnë marrëveshje të mundshme të transferimit falas…

Ndër emrat më të zhurmshëm të cileve u skadon kontrata në qershor 2022 është Lorenzo Insigne. Napoli do të donte të rinovonte me kapitenin e tij, por kontaktet aktualisht nuk po çojnë në ndonjë marrëveshje. Palët janë larg.

Kërkesat financiare të agjentit të lojtarit konsiderohen të tepruara nga Aurelio De Laurentiis, i cili nuk dëshiron të shkojë përtej një kufiri të caktuar për pagën e lojtarit të Campania.

Gazeta Il Secolo XIX shkruan se mund të mos ketë një fund të lumtur mes Insigne dhe Napoli. Në pritje janë Milani dhe Interi, të cilët po monitorojnë situatën dhe mund të përfitojnë nga kjo për të provuar të shënojnë një goditje të rëndësishme në një transferim falas.

Aktualisht 30-vjeçari napolitan merr një pagë prej rreth 4.5 milionë euro neto në sezon. Për ta rinovuar, ai dëshiron një rritje në rreth 6 milionë, por De Laurentiis nuk pajtohet.

Dhe në tryezën e diskutimit duket se ka edhe të drejta imazhi, të cilat janë menaxhuar nga Napoli që nga viti 2017 dhe që agjenti Vincenzo Pisacane do të donte të merrte përsipër vete! Situata është e ndërlikuar.

Milani dhe Interi po vëzhgojnë, por skuadrat e huaja gjithashtu mund të bashkohen me Insigne. Në moshën 30 vjeç, ai mund të mendojë të fitojë një kontratë tjetër të rëndësishme në Evropë dhe do të duhet të vlerësojë opsionin më të mirë për të ardhmen e tij…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu