Il Giornale – Milani i acaruar me Ligën për shtyrjen e ndeshjes Juventus-Napoli. Motivi

Vendimi i Ligës për të shtyrë më tej rikuperimin e javës së tretë të Serie A, ndeshjen midis Juventus dhe Napoli, ka shkaktuar shumë polemika.

Roma, e cila do të sfidojë ekipin e Gattusos të dielën e ardhshme, pas ndeshjes së lodhshme të Ligës së Evropës të enjten në Kiev, me Shakhtar Donetsk, ka reaguar madje edhe me komunikatë.

Klubi verdhekuq paraqiti një ankesë zyrtare te Lega Serie A në lidhje me zgjedhjen për të favorizuar Napolin duke shtyrë ndeshjen (fillimisht e fiksuar më 17 mars) direkt në 7 prill për lehtësinë e dy pretendentëve.

Jo vetëm Roma: Milani dhe Interi janë gjithashtu kundër shtyrjes
Hashtagu #ShtyniRomaNapoli është viral që dje, i publikuar nga tifozët e Romës që duan uniformitet në përpilimin e orarit dhe rikuperimet e Serie A.

Por klubi roman nuk është i vetmi i pakënaqur. Edhe Milani, siç shkruan Il Giornale sot, shfaqet shumë i bezdisur nga zgjedhja e shtyrjes së re.

Ka dy arsye kryesore për pakënaqësinë. Së pari, kuqezinjtë janë rivalë të Juventusit dhe Napolit për zonën Champions dhe kjo shtyrje mund të lehtësojë të paktën njërën nga dy skuadrat.

Por mbi të gjitha, Milani është i bezdisur nga lehtësia me të cilën Liga ka pranuar kërkesën për të shtyrë ndeshjen. Në vitin 2018 kuqezinjtë kërkuan të shtynin derbin e kthimit me Interin (pas vdekjes së Astorit) duke pasur parasysh afërsinë e ndeshjes kundër Juventusit. Por klubi mori një “jo” të prerë nga institucionet.

Padyshim që edhe drejtuesit e Interit nuk e pëlqyen atë. Burimet që vijnë nga Appiano Gentile flasin për një Antonio Conte sigurisht që nuk është shumë i kënaqur për të parë dy nga rivalët e tij (veçanërisht Juventus) të jenë të kënaqur që të kenë një orar më të thjeshtë dhe më pak të ngarkuar se të tjerët…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu