Ideja e Belottit në janar për Milanin: 3 arsye për ta blerë atë dhe 3 jo për ta blerë!

Sezoni i ri ka filluar vetëm prej një muaj e gjysmë, por për Milanin tashmë ka probleme mungesash e dëmtimesh. Zlatan Ibrahimovic i pari: debutimi kundër Lazios me një gol, pastaj një dëmtim i muskujve në prag të ndeshjes së parë të Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit.

Një fillim i ndërlikuar nga ky këndvështrim edhe për Olivier Giroud: dy gola ndaj Cagliari pastaj pozitiviteti me Covid dhe sikleti në shpine e detyruan të ndalet.

Dje ai u kthye në stërvitje në grup dhe është në dispozicion për Hellas Verona javën e ardhshme, por problemi mbetet.

Në mungesë të dy sulmuesve, Stefano Pioli u përqëndrua te Ante Rebic sulmues kryesor dhe jo në Rafa Leao: një përgjigje më shumë se pozitive sepse kroati, mes golave ​​dhe punës së “piset”, zhvilloi shfaqje të shkëlqyera.

Nuk është roli i tij dhe kjo është e qartë: shpirti i jashtëzakonshëm i sakrificës i lejon atij të luajë praktikisht në çdo pozicion. Opsioni tjetër është Pietro Pellegri, i cili mbërriti në Milanello tashmë jashte forme; atij i duhet kohë por nuk i jep siguri momentit. Dhe nëse Ibra dhe Giroud nuk garantojnë vazhdimësi nga pikëpamja fizike, është e qartë se duhet reflektuar në funksion të tregut të transferimeve të janarit.

Në këto ditë emri i Andrea Belotti është rikthyer në modë, është afruar disa herë në Milano në historinë e kohëve të fundit: kërkesat shumë të larta nga Cairo bllokuan blerjen e tij në verën e vitit 2017, mundësi të tjera u hapën në vere, por refuzimi i tij ka cuar ne ndalesen e gjithckaje.

Situata me Torinon është në kufi te lamtumires: sulmuesi, siç raportohet nga presidenti Kairo, ka refuzuar një rinovim të pasur (3.5 mln euro), ndoshta me idenë e largimit nga një transferim falas qershorin e ardhshëm, ose ndoshta tashmë në janar me një çmim më të volitshëm.

Belotti gjithmonë ka thënë se ai është një tifoz i Milanit dhe se ai e ka Shevchenkon si idhull: sot Corriere dello Sport tha se ëndrra e tij do të ishte të luante për Milanin, ndërsa dje u përhapën zërat për disa kontakte të para me agjentin.

Maldini dhe Massara mendojnë për të, por a është vërtet një blerje e nevojshme?

Ka të paktën tre arsye të mira që mund ta bindin Milanin që më në fund të realizojë ëndrrën e Belottit. Para së gjithash, siç u shpjegua në fillim, kushtet e pasigurta fizike të sulmuesve: Ibrahimovic, Giroud dhe madje Pellegri nuk japin garanci dhe sulmuesi i Torinos është një opsion i shkëlqyeshëm për të mbushur një boshllëk të mundshëm.

Për më tepër, blerja promovohet gjithashtu në një nivel ekonomik: për shkak të skadimit të kontrates ne qershor 2022, mund të çlirohej për një shumë vërtet të papërfillshme.

Padyshim që e gjitha varet nga Kairo: presidenti, i cili tani ka dhënë dorëheqjen nga ideja për ta humbur atë me zero, mund të ndalet dhe, në këtë pikë, ta mbajë atë në dispozicion të Juric deri në fund të vitit, ose, dhe kjo është më e hipotezë ekstreme, ta coje në tribunë.

Sidoqoftë, dëmi ekonomik do të mbetet, i cili për një klub si Torino është shumë i rëndë. Pika e tretë dhe e fundit: Belotti është një tifoz i Milanit dhe, si Tonali dhe Calabria, do të jepte gjithçka për fanellën, si dhe do të ishte një sulmues ekspert dhe njohës i mbrojtjeve italiane!

Pro, megjithatë, gjithmonë ndjekin disavantazhet dhe, edhe në këtë rast, ne u përpoqëm t’i mbledhim ato në tre pika. E para është më e rëndësishmja: nëse deri më tani kemi folur për vështirësitë fizike të sulmuesve aktualë të Milanit, duhet thënë se Belotti po përjeton diçka të ngjashme. Në fillim të sezonit ai luajti shumë pak. Ai mund të kthehet për ndeshjen kundër Napolit pas pushimit, por atij i duhet ende kohë për të rifituar gjendjen e tij.

Le të kalojmë pastaj në aspektin ekonomik: po, është e vërtetë, ne gjithashtu e kemi përfshirë atë në pro, por është gjithashtu në thelb një kundër: sa është e drejtë të investosh pak më pak se 10 milion për një lojtar që është i lirë me zero pas vetem disa muajsh? Një vendim i rëndësishëm që i takon vetëm klubit.

Pika e fundit është një natyre taktike: Milani është mësuar të luajë me një lloj sulmuesi të caktuar, nga Ibrahimovic te Giroud dhe Rebic, ose lojtarë që lidhen mirë me pjesën tjetër të ekipit dhe luajnë lojën.

Belotti është një qendërsulmues që sulmon thellësinë, një luftëtar me një teknikë që nuk është vërtet e avancuar, por ai shënon gola. Sa do të ishte në gjendje të përshtatej në këtë kontekst taktik të lyer mirë?

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu