Ibrahimovic, sulm nga aktivistët për të drejtat e kafshëve: “Frikacak i mjerë, vrau një luan!”

Rinovimi i kontratës, i cili tani është afër, ka ndezur Zlatan Ibrahimovic i cili premton të bëjë shkëndija në fushë.

Megjithatë, nuk ka vetëm një lajm të mirë për sulmuesin suedez, i cili në këto orë ka pësuar një sulm të rëndë për një episod që e pa atë të përfshirë në Afrikë në 2011…

Historia nuk është fare e lidhur me futbollin, por përfshiu Ibra në sferën e tij private kur lojtari shpesh izolonte veten, ndryshe nga çfarë ndodhi në fushë.

Ish-futbollisti i Los Angeles Galaxy ka ngritur zemërimin e shoqatave të ndryshme animaliste, sa i përket mirëqenies së kafshëve në botë, me akuza të drejtpërdrejta ndaj tij….

Kohët e fundit Zlatan Ibrahimovic e ka përcaktuar veten si një kafshë e paepur, ndryshe nga luanët, dhe në këto orë disa gazeta pretendojnë se suedezi vrau një ekzemplar luani të Savannah.

Akuza vjen nga gazeta Expressien e cila zbuloi një listë të gjuetarëve të cilët në vitin 2011 importuan pjesë ose mbetje të kafshëve, përfshirë macet e mëdha, nga Afrika në Suedi.

Lista përbëhet nga 82 emra, dhe ndër të cilët më i famshmi është ai i futbollistit, i cili në ato vite kishte veshur fanellën e Milanit gjatë presidencës së Berlusconit.

Reportazhi sqaron menjëherë se atleti ka një licencë të rregullt gjuetie dhe se vrasja e një luani është e lejuar në Afrikën e Jugut.

Ibra do të kishte në shtëpinë e tij mbetjet e lëkurës, kafkës dhe nofullës së kafshës.

Futbollisti kapërceu akuzat me një lapidar “pa koment”, megjithatë rrjeti është ngritur kundër profilit social të tij, veçanërisht shoqatave të mjedisit dhe mirëqenies së kafshëve.

Sulmi më i ashpër erdhi nga Peta, një shoqatë mbarë botërore për të drejtat e kafshëve që në Twitter komentoi:

“Ibrahimovic e përcakton veten si një kafshë e egër, por fakti që ai qëllon luanët tregon vetëm se ai është një frikacak dhe që ka prirje të dhunshme”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu