Ibrahimovic për BBC: “Çdo ditë duhet të provoj se kush jam, kjo më bën të përfitoj”

Zlatan Ibrahimovic u intervistua ekskluzivisht nga BBC. Suedezi, që ende nuk është kthyer në fushë me kuqezinjtë që pas dëmtimit në Napoli, ka folur për disa tema.

“Unë do të vazhdoj të luaj për aq kohë sa mund të vazhdoj të bëj atë që po bëj tani”, tha Zlatan. “Thjesht duhet të mbaj një gjendje të mirë fizike, atëherë pjesa tjetër do të funksionojë vetë”.

Për momentin e Milanit: “Ne jemi në një formë të jashtëzakonshme, po bëjmë me të vërtetë mirë. Por ende nuk kemi fituar asgjë, duhet ta kemi parasysh këtë”.

Kthimi në Milano: “Herën e parë që mbërrita këtu u bashkova me një klub që po luftonte për të fituar Scudetto, kur u ktheva ishte për ta sjellë Milanin përsëri atje ku i takon, në krye.

Një sfidë tjetër por është një sfidë që më pëlqen, sepse kur të tjerët thonë se është shumë e vështirë, është pothuajse e pamundur, këtu hyj unë. Këto gjëra më bëjnë të ndihem i gjallë. Nëse mund të jem i suksesshëm dhe nëse jam në gjendje të bëj atë që mendoj se mund ta bëj, reagimet janë fantastike, ndjenja është e pabesueshme sepse është një rezultat më i madh sesa arritja në një ekip të lartë që tashmë është në krye. Unë jam shumë i motivuar”.

Për dëmtimin e pësuar në vitin 2017: “Pas dëmtimit i thashë vetes se për sa kohë që mund të luaj futboll atëherë do të vazhdoja ta bëja këtë. Por kur je në këtë nivel është e rëndësishme vetëm performanca jote. Nëse luan mirë, nëse sjell rezultate atëherë je akoma në një nivel të lartë. Por sa më shpejt që ju nuk mund të bëni një ndryshim atëherë do të jetë dikush i gatshëm t’ju zëvendësojë. Më pëlqen ky presion sepse nuk dua të jem këtu për atë që kam bërë në të kaluarën, unë jam këtu për atë që bëj tani; është ky presioni që kam bërë”.

Sidoqoftë, Ibra e di se edhe ai duhet të përshtatet: “Unë kam shumë përvojë, shënimi kurrë nuk ka qenë problem, unë vazhdoj të shkoj përpara. Unë nuk jam i njëjti lojtar që isha pesë vjet më parë dhe nuk jam i njëjti lojtar që isha dhjetë vjet më parë. Të gjithë ndryshojmë fizikisht. Jam i sinqertë duke thënë se nuk vrapoj si dikur, tani e bëj më zgjuar. Arsyeja pse them Serie A është liga më e vështirë për një sulmues është se në të vërtetë është shumë teknike dhe në Itali filozofia është të mos pranosh një gol sesa të shënosh një më shumë.

Ndihem sikur kam jetuar këtu për disa breza. Kam luajtur kundër Paolo Maldini dhe tani djali i tij Daniel është shoku im i skuadrës. Ndoshta të luaj me djalin e Danielit do të ishte një mrekulli”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu