Ibrahimovic, ndryshim moduli për ta ndihmuar: ai jep më të mirën e tij si repart “çift”

Pas humbjes së rëndë në derbin e Milanos kundër Interit, shumë po spekulojnë për ndryshime në taktikat e Milanit.

Humbja ka zbuluar vetëm majën e Ajsbergut, tashmë e paraqitur në muajin e fundit me shfaqje të tjera zhgënjyese kundër Juventusit, Atalanta dhe Spezia.

Sistemi mbrojtës i Stefano Pioli është nën akuzë, i cili kohët e fundit pësoi shumë gola në krahasim me ato të mbledhura në fazën e parë.

Por të metat e sulmit nuk janë më pak: në derbi pamë një Zlatan Ibrahimovic shumë të izoluar, i vetmi që provoi me të vërtetë, ndërsa mesfushorët dhe krahët shpesh luftuan për të shoqëruar aksionin.

Hipoteza për të përmirësuar efikasitetin sulmues të Milanit mund të jetë një ndryshim i formës. Kjo do të kalojë nga 4-2-3-1 aktual në një vendosje me dy pika roli.

Jo se zgjidhja e miratuar deri më tani nga Pioli nuk është pak sulmuese, por në këtë moment të rënies fizike mbase do të ishte e nevojshme të mbështetej Ibrahimovic me një sulmues të dytë që flet me të dhe është gjithashtu vendimtar në zonën e golit.

Ibra është një udhëheqës, por në karrierën e tij duhet të mbahet mend se ai gjithmonë ka fituar dhe ka bërë mirë kur kishte pranë një partner sulmues të nivelit të lartë.

Thjesht mendoni për përvojën e tij të parë kuqezi: midis 2010 dhe 2012 Ibrahimovic shënoi gjithsej 56 gola zyrtarë, gjithmonë duke luajtur afër një sulmuesi tjetër. Në vendosjen e Massimiliano Allegrit, Ibra kishte përkrah njerëz të kalibrit të Robinho, Cassano ose Pato.

Sulmuesit e dytë shpesh kanë rritur cilësitë e Ibrahimovic. Te Inter (tre herë fitoi kampionatin) ai bëri tandem me shokë ekipi të shkëlqyeshëm si Cruz ose Crespo. Edhe më mirë në ditët e PSG, ku tandemi i shumë diskutuar me Cavani prodhoi bukurinë e 136 golave ​​të përgjithshëm në tre sezone.

Kundër-prova erdhi nga sezoni i vetëm i Ibrahimovic në La Liga, me Barcelonën e Guardiolas. Me atë rast suedezi u vendos si sulmuesi i parë, ndërsa pas tij veproi playmaker Messi, me Iniesta dhe Pedro. Si sulmuesi i vetëm Ibra ndaloi vetëm 16 gola të sezonit.

Në Milanin e sotëm, suedezi ka një rezultat mesatar të çmendur, por rezultati i tij dhe i kuqezinjve në përgjithësi mund të përmirësohet gjithashtu duke kombinuar një nga Leao, Rebic dhe Mandzukic përkrah Ibra.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu