Ibrahimovic, Milani, filozofia dhe merkato. Paolo Maldini rrëfehet për emisionin “Dribbling”

Paolo Maldini, drejtori i zonës teknike të Milanit, dha një intervistë të gjatë për Dribbling, transmetuar në Rai 2.

“Milani më bën të lumtur me mënyrën se si luan, mënyrën e të qenit, guximin e tij. Këto janë të gjitha gjërat që ne u kërkuam lojtarëve tanë kur mbërritën dhe ato që gjetëm kur në gusht 2018 pranova këtë punë”

Për sekretin e ndryshimit: “Beso në atë që bë dhe beso te lojtarët. Ky ekip është një ekip që duhej të rindërtonte një bazë që, me kalimin e viteve, kishte ndryshuar dhe nuk ishte në gjendje të rifillonte. Fjalimi që bëmë në fillim, kur mbërritëm, vazhdoi vitin e ardhshëm dhe tani, pas 18 muajsh, ne shohim rezultatet e para”.

E gjithë kjo ju kënaq?

“Nuk mendoja se kjo ishte e nevojshme në jetën time. Isha jashtë futbollit për 9 vjet, jo me idenë që të kthehesha një ditë, por me idenë që nëse do të ndodhte, do ta shijoja”.

Për të rinjtë dhe nevojat e tyre: “Ata duhet të kenë kohën për tu përshtatur. Jo të gjithë klubet janë të njëjtë dhe ata ju japin të njëjtin stres dhe të njëjtën kërkesë.

Milani të kërkon shumë dhe një i ri që punon diku tjetër nuk punon domosdoshmërisht këtu njësoj. Duhet kohë”.

Për Daniel Maldini: “Ai është akoma në shtëpi me mua, e shoh çdo ditë. Këtu në Milanello themi mirupafshim në një mënyrë normale. Pak a shumë si ka ndodhur me mua me babanë tim. Futbolli është një sport demokratik, ai është te Milani sepse meriton të jetë këtu.

Për dinastinë që vazhdon: “Diçka e veçantë. Edhe babai im edhe unë kemi pasur fatin të kemi shumë suksese. Dëshira për Danielin është të ketë suksese të ngjashme”.”

“Kur keni pasur një jetë të bukur dhe të suksesshme, më shumë se marrëdhënie personale të kënaqshme, është normale që gjëja më e rëndësishme është pavarësia e mendimit. Besoj se njeriu, me kokën e tij, ende bën një ndryshim”.

Për Pioli: “Unë mendoj se ai ka shumë karakteristika si një trajner i shkëlqyeshëm, kështu që ekziston një marrëdhënie shumë e hapur, ne i themi njëri-tjetrit gjithçka. Gjithashtu sepse është mënyra e vetme për të qenë në gjendje të kemi rezultate”.

Për golin rekord të Leao: “Diçka e papërsëritshme, por nëse nuk e provoni, nuk do të ndodhë kurrë”.

Puna e madhe: “Duhet punuar shumë kur hy në dyert e Milanellos, duhen braktisur mendimet dhe duhet të përqendrohesh saktësisht në atë që kërkohet”.

Për Arrigo Sacchi: “Një vit më parë thashë që ende mbaj mend makthet e të gjitha gjërave që ai më tha dhe të punës fizike dhe mendore. 30 vjet më vonë ai më dërgoi një mesazh duke kërkuar falje, por ai më bëri të jem një perfeksionist”.

Për Ibrahimovic: “Përballet me gjithçka me kraharorin përpara. Ai ishte i zemëruar sepse ishte afër kthimit. Problemet e muskujve shqetësojnë të gjithë, veçanërisht në epokën Covid dhe ata që e kanë pasur atë kanë vuajtur jo vetëm nga sëmundja, por edhe nga angazhimet e ngushta”.

Merkato: “Do të jetë një merkato, mbase krijuese, ndoshta në kërkim të disa mundësive, por ne nuk do ta përmbysim ekipin, i cili ka treguar se është konkurrues në vitin 2020”.

Për zëvendës Ibra: “Ne kemi Zlatan dhe shumë alternativa të tilla si Leao, Rebic dhe Colombo. Daniel gjithashtu luajti te ai rol. Ne kemi një sërë lojtarësh të rinj në të cilët besojmë, e mbajtëm fjalën, ata luajtën dhe ne jemi të parët në renditje”.

Një dëshirë për vitin 2021: “Një kthim në normalitet është i dëshirueshëm. Ne nuk duhet të ndalemi së ëndërruari. Unë jam një njeri shumë praktik, realist, por ëndrrat ndonjëherë të bëjnë të shkosh atje ku nuk e mendoje se do të shkoje”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu