Ibrahimovic i hetuar nga UEFA: sanksioni i mundshëm!

Nuk ishte një e hënë pozitive për Zlatan Ibrahimovic dje. Së pari, në televizion ai pa Milanin e tij të humbiste ndaj Lazio, duke ndjerë rrezikun e mos hyrjes në Ligën e Kampionëve të ardhshëm, pavarësisht shumë përpjekjeve.

Për më tepër, Ibra ka marrë dy risi në nivelin disiplinor dhe personal. Para së gjithash, gjoba që vjen nga Prokurori Federal për përplasjen verbale tashmë të njohur me Romelu Lukaku në derbin e Kupës së Italisë.

Pastaj statusi zyrtar i procedurave të UEFA-s kundër tij.

I gjithë faji i 10% të aksioneve që Ibrahimovic ka brenda Bethard.com, një markë e njohur e basteve sportive.

Sipas rregullave të UEFA-s dhe FIFA-së, suedezi është i implikuar në një veprim biznesi jo-ligjor: anëtarëve të klubit të futbollit në fakt u ndalohet të kenë aksione ose aksione në kompanitë e basteve.

Asnjë skualifikim për Ibrën: flitet për një sanksion ekonomik

Ndërkohë, gazetat e sotme kanë folur për atë që mund të jetë sanksioni me të cilin do të përballet Ibrahimovic.

Sulmuesi i Milan shpallet fajtor për shkeljen e këtij rregulli dhe për këtë arsye sigurisht që do të ndëshkohet nga organet kompetente.

UEFA nuk duket e gatshme t’i akordojë pezullime të rënda Ibra. Suedezi – i cili kohët e fundit rinovoi kontratën e tij me Milanin deri në qershor 2022 – duhet ta kalojë me një gjobë mjaft të rëndë. Ky është interpretimi i Gazzetta dello Sport.

Një mendim i ngjashëm për edicionin e sotëm të Il Giornale, i cili megjithatë e sheh këtë sanksion për Ibrahimovic si një lëvizje të parë nga UEFA për të ndëshkuar klubet që janë pjesë e Super League.

Gazeta shkruan se Ceferin dhe kompania do të ngrenë nivelin për sa i përket sanksioneve dhe mangësive ndaj kompanive themeluese.

Ndërkohë, Milani do të kishte marrë tashmë masa paraprake. Në rinovimin e kontratës të nënshkruar disa ditë më parë me Ibrahimovic, do të ishin futur shënime që do të shmangnin shpenzimet e ekzagjeruara të klubit për sa i përket rrogës.

Kjo në rast se Ibra, për shkak të lëndimeve ose llojeve të tjera të ndalesave, do të luante shumë më pak gara sesa pritej.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu