“Ibrahimovic debuton sonte, kthim i mundshëm para kohe në Milanello?”, Tuttosport jep lajmin

Ecuria e jashtëzakonshme dhe ndikimi që ai pati me kthimin e tij në Milano i dha gjithashtu Zlatan Ibrahimovic mundësinë për t’u ribashkuar me ekipin kombëtar të Suedisë pas 5 vitesh.

Përkundër 39 viteve të tij, Suedia ka vendosur të kthehet për t’u mbështetur tek lideri i sulmit.

Trajneri Janne Andersson, me të cilin kishte pasur disa mosmarrëveshje në të kaluarën, ka vendosur ta thërrasë atë për sfidat e radhës të përzgjedhjes skandinave.

E para luhet sonte në Stokholm kundër Gjeorgjisë dhe është e vlefshme për kualifikimet për Kupën e Botës 2022. Pastaj në kalendar ka ndeshje kundër Kosovës dhe Estonisë.

Ibrahimovic, 39 vjeç dhe 173 ditë është gati të fillojë si titullar në Suedi-Gjeorgji. Në krah të tij do të jetë 21 vjeçari Alexander Isak, sulmuesi i Real Sociedad.

Zlatan do të bëhet më i moshuari që do të veshë fanellën e ekipit kombëtar suedez, duke kapërcyer dy mite si Thomas Ravelli (38 vjet e 59 ditë) dhe Henrik Larsson (38 vjet e 20 ditë).

Sulmuesi i Milan dëshiron të ndihmojë Suedinë të kualifikohet në Katar 2022 dhe gjithashtu të marrë pjesë në Kampionatin Evropian që do të luhet në verë.

Ai ka një dëshirë të madhe për të provuar se mund të jetë edhe vendimtar në ekipin kombëtar, pas gjërave të shkëlqyera të bëri me fanellën kuqezi.

Gazeta e përditshme Tuttosport shkruan sot se pas dy ndeshjeve kundër Gjeorgjisë dhe Kosovës, të vlefshme për kualifikimet për Kupën e Botës, nuk duhet të përjashtohet mundësia që Ibra të kthehet në Milanello për t’u përgatitur për ndeshjen e kampionatit kundër Sampdoria.

Në të vërtetë, sfida kundër Estonisë (31 mars) do të jetë një miqësor për Suedinë dhe trajneri Andersson mund ta kursejë atë.

Sigurisht që Stefano Pioli nuk do ta kishte mendjen nëse Zlatan kthehej i pari në Itali. Sulmuesi 39-vjeçar skandinav ka nevojë të menaxhohet fizikisht. Ai ka pasur disa lëndime dhe për këtë arsye nuk duhet të detyrohet me përdorimin e tij.

Trajneri suedez është i vetëdijshëm se duhet të dozojë energjinë e lojtarit.

Ndërkohë, La Gazzetta dello Sport bën të ditur se Ibra ka refuzuar fanellën me numrin 10 që Forsberg i ofroi atij. Siç është përmendur tashmë, ai do të luajë me 11 që i dha Isak. Asnjë pretendim i bërë për shiritin e kapitenit. Një kthim thuajse me majë të gishtave në ekipin kombëtar për Zlatan.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu