Ibra: PlayStation dhuratë? Ishte truk, tani ata vrapojnë… Pioli trajner i madh, Gazidisit ia bëra të qartë

Futbolli i ri sipas Zlatan Ibrahimovic. Suedezi flet për Repubblica për vizionin e tij në lidhje me sportin për të cilin ai është bërë simbol, nga një perspektivë evolucionare:

“Besoj se ndryshimi nuk bëhet më nga kampioni, por nga kolektivi. Është normale që nuk jam më ai i 10 vite më parë, sepse unë po i bëj gjëra të dobishme ekipit. Nuk e humb cilësinë në 30-35 vjet, humbet në një nivel fizik.

Pastaj kjo varet nga koka juaj, nga realizmi juaj dhe nga sa stërviteni.

Playstation që u dhashë shokëve të mi të ekipit? Ishte truk! Ia thashë vetëm mbrapa se ishin falas, por për ata që nuk kishin futur në listë ishte vonë…

Ibrahimovic planning talks on extending Milan stay - Sportstar - Sportstar

Doja të kuptoja më mirë shokët e mi të skuadrës, por tani ata vrapojnë më shumë për mua (qesh)”.

Më pas, Ibra u ndal edhe te Pioli dhe Gazidis, duke treguar prapaskenat e debatit të ashpër me administratorin kur posti i trajnerit ishte i lëkundur:

“Pioli stërvit, unë luaj. Ai më kërkon të bëj disa gjëra dhe unë ekzekutoj. Ai më beson dhe më jep udhëzime që më pëlqejnë. Një ekuilibër i mirë i detyrave.

“Pioli stërvit, unë luaj. Ai më kërkon të bëj disa gjëra dhe unë ekzekutoj. Ai më beson dhe më jep udhëzime që më pëlqejnë. Një ekuilibër i mirë i detyrave.

Zlatan Ibrahimovic reveals he scolded AC Milan youngster Pierre Kalulu for  wearing gloves on debut and not looking scary

Ndihem mirë brenda dhe jashtë fushës. Vitin e kaluar ai ishte gjithashtu në situatën e mos dijes nëse do të punonte të nesërmen apo jo.

Një tjetër do të thoshte lamtumirë duke thënë: faleminderit, unë do të shkoj atje ku ka një të nesërme. Por, Pioli u dërgoi mesazhe sigurie lojtarëve çdo ditë. U binda që është trajner për ekip të madh”.

“Gazidis? Doja shpjegime! U kthyen ditët shtëpi dhe stërvitje… Kaq! Të gjithë donin shpjegime, ndaj shkova ta takoja dhe ia bëra të qartë se klubi duhet të reagonte dhe ofronte besim, jo lëkundje. Ndiheshim sikur ishim ne fajtorët”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu