“Ibra në Sanremo? Zero presione! Lojë e pisët ndaj Romagnolit, në derbi luajtëm 25 minuta”

Stefano Pioli një ditë para Milan-Crvezda foli në konferencën për shtyp në Milanello. Trajneri kuqezi ka përgatitur ndeshjen e nesërme në Europa League, e rëndësishme për kalimin e turit dhe për të pasur moral edhe më të lartë për ndeshjet e kampionatit, duke nisur nga transferta në Romë.

Momenti i ekipit: “Ne kishim një rrugë të vështirë, është normale të kemi vështirësi. Ne kemi një pengesë tjetër për të kapërcyer nesër. Ekziston një avantazh i vogël, por duhet të jemi të kujdesshëm dhe të vendosur. Kemi nevojë për një cilësi të lartë të performancës”.

Fryma e grupit në këtë periudhë rënieje: “Fjalët e Leao tregojnë vetëdijen dhe pjekurinë e grupit, kjo na lejon të kemi pasur këtë rrugë. Të dielën nuk duhej të kishte buzëqeshje, por dëshira për t’u larguar… Ne duam të tregojmë se mund të luajmë futboll të shkëlqyeshëm dhe të bëjmë rezultate fituese”.

Arsyet e rënies së Milanit: “Ne sigurisht që kemi analizuar derbin me stafin dhe ekipin, kemi luajtur në një nivel të lartë vetëm për 25 minuta.

Gabuam në mungesën e intensitetit me topin dhe presingun. Nuk është një dështim, ndaj duhet të qëndrojmë të qetë pas rënies. Padyshim që duhet të përmirësohemi, duke vendosur më shumë ritëm dhe vëmendje duke filluar nga nesër”.

Vështirësi në mbrojtje për golat e pësuar dhe performanca e Tonalit: “Është gjithmonë e gabuar të ndash ekipin në reparte. Ne përpiqemi të sulmojmë dhe mbrohemi me të gjithë lojtarët. Kohët e fundit nuk kemi punuar me kompaktësi, intensitet dhe vëmendje.

Duhet të kthehemi në nivele të caktuara. Tonali? Kur performanca kolektive nuk është e mirë, individët gjithashtu mund të preken. Sidoqoftë Sandro po rritet mirë”.

Gjendja e Bennacer dhe mundësia për të pushuar Kessie: “Bennacer nuk ka pasur një rënie të dytë, por ai nuk ka të njëjtën elasticitet dhe forcë.

Këtë javë nuk do të punojë me ekipin, shpresoj ta rikuperoj së shpejti. Kessie është mirë, është në dispozicion dhe do të vlerësoj për nesër”.

Kalendari i ngjeshur nëse arrin kualifikimi në Europa League:

“Nuk shqetësohem. Do të shqetësohesha nëse nuk do e kaloja turnin. Ne kemi kërkuar Evropën me vendosmëri, kemi cilësinë dhe burimet për të mbajtur nivelin e lartë edhe duke luajtur çdo tre ditë.

Ne i njohim më mirë kundërshtarët tanë dhe ata na njohin më mirë, por loja është brenda mundësive dhe ne duam të ecim përpara”.

Ibrahimovic në Sanremo dhe kritika ndaj Romagnoli:

“Unë flas çdo ditë me Zlatan, ne kemi bërë programin për javën e ardhshme. Ai do të humbasë disa stërvitje, por do të luajë. Ai mund ta përballojë këtë presion, në të vërtetë ai nxjerr më shumë arsye prej tij.

Romagnoli? Ne gjithmonë kemi fituar si ekip dhe kemi humbur si skuadër. Nuk më pëlqen loja e ndyrë e gjetjes së një fajtori. Ai është kapiten dhe ka bërë shumë për ekipin.

Duhet të jemi kompaktë dhe të mësojmë nga humbjet, kjo do të na bëjë të rritemi për të ardhmen”.

Një javë e rëndësishme për Milanin, si po bën ekipi dhe çfarë u tha lojtarëve për t’i motivuar ata?

Pioli përgjigjet: “Unë shoh një grup të vendosur dhe të gatshëm të kthehet në nivelet tona. Unë i thashë ekipit se kanë mbetur 90 ditë kampionat, do të fluturojnë dhe do të jenë vendimtare për të siguruar që të jetë një sezon pozitiv.

Nëse do të ishim vërtet të mirë, atëherë do të ishin 93 ditë dhe do të ishim edhe në finale të Europa League.

Grupi është trajnuar mirë, ata besojnë në atë që po bëjnë dhe nuk dekurajohen nga dy rezultate negative”.

Rivalët e Milanit kanë marrë masat për ekipin tuaj, a mendon Pioli për variacione? Përgjigja: “Ndeshjet janë të gjitha të ndryshme. Spezia na sulmoi shumë dhe ne nuk e kapërcyem presionin.

Me Interin shkoi ndryshe, ata na linin të luanim dhe niseshin pastaj. Duhet të kemi një model të qartë loje për t’i interpretuar lojërat në një mënyrë të caktuar. Padyshim që ne mund t’i përmirësojmë dhe ndryshojmë gjërat, ne jemi të gatshëm nëse kemi vështirësi të tjera”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu