Ibra në Sanremo, prapaskena: “Marrëveshja para rinovimit, Milani ishte informuar por…”

Pjesëmarrja e Zlatan Ibrahimovic në Festivalin e Sanremos është ende shumë për të diskutuar dhe biseduar.

Ky lajm ka bërë që shumë të reagojnë, veçanërisht tifozët kuqezi, të cilët ndoshta preferojnë ta shohin Ibran më të zënë në fushë dhe më pak të shpërqendruar nga çështjet e futbollit, veçanërisht në mes të sezonit.

Sot, Corriere della Sera zbuloi se Ibrahimovic në të vërtetë kishte kohë që kishte dhënë dritën jeshile për praninë e tij në festivalin e shumëpritur, të drejtuar nga prezantuesi dhe konferencieri Amadeus.

Duket se marrëveshja midis Ibrahimovic, agjentit të tij dhe Rai ishte arritur që nga viti i kaluar, pikërisht nga vera 2020.

Kur Amadeus u konfirmua si drejtor artistik i Festivalit edhe për edicionin 2021, menjëherë u mendua për një super të ftuar futbolli.

Vitin e kaluar ishte radha e Cristiano Ronaldos, megjithëse për një mbrëmje unike pasi prania e bashkëshortes së tij Georgina ishte kryefjala.

Kështu u propozua që Ibrahimovic të bëhej mysafir i rregullt për ngjarjen më të popullarizuar në televizionin italian. Një ofertë që suedezi menjëherë zgjodhi ta pranonte.

Në realitet, Milani tashmë dinte gjithçka, ose pothuajse gjithçka. Në fakt duket se në kohën e rinovimit të kontratës vitin e kaluar, Ibra ka përfshirë këtë klauzolë për nënshkrimin e tij.

Sulmuesi u bëri me dije drejtuesve se ai kishte bërë marrëveshje për një angazhim televiziv gjatë sezonit 2020-2021, pa zbuluar sidoqoftë se ishte Sanremo, duke pasur parasysh marrëveshjet e konfidencialitetit tashmë të nënshkruara me Rai.

Ndoshta edhe për shkak të nxitimit për të blinduar Ibrahimovic për një sezon tjetër, Milani e anashkaloi këtë angazhim jashtë fushe dhe pranoi kushtet e suedezit, i cili prandaj në një farë mënyre tashmë e kishte informuar klubin për këtë pjesëmarrje.

Ndërkohë, formulat janë duke u studiuar për të parandaluar që Ibra të mbetet joaktiv gjatë javës së Festivalit. Ka zëra për seanca të personalizuara pranë Sanremo për qendërsulmuesin e lindur në 1981, përveç nëse ai është i gatshëm të udhëtojë mes Lombardisë dhe Liguria.

Zgjidhje jo shumë e mirëpritur në kohën e Covid.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu