Ibra mbron Maradonën: Ishte kult brenda fushe, ishte futbolli! Problemi i tij se si u soll jashtë saj…

I intervistuar nga Massimo Ambrosini për Sky Sport, Zlatan Ibrahimovic dëshironte të mbante mend Diego Armando Maradona:

“Më vjen shumë keq, për mua Maradona është më shumë se futbolli. Ai është një objekt kulti, pata fatin ta shihja drejtpërdrejt dhe të flisja me të.

Ai është simboli i të gjithë futbollistëve për atë që ka bërë në fushë. Ajo që ai bëri jashtë fushës është problemi i tij, jo problemi ynë.

Ajo që ai bëri në fushë është ajo që duhet të kujtojë. Për kë mendoni kur shihni numrin 10? Për Maradona! Njerëzit ende zgjedhin numrin 10 për Maradona sot.

Ai bëri gjithçka me zemër, pa ndonjë qëllim tjetër. Kjo është arsyeja pse të gjithë e donin, ai ishte gjithmonë vetvetja.

Sot në futbollin modern të gjithë përpiqen të jenë perfekt, por që të rritesh duhet të bësh gabime. Maradona gjithnjë bënte gjithçka me zemër, prandaj do të mbetet gjithmonë numri një”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu