Ibra: Koka ime ok, kurse trupi…! Nga Tiger Woods mora një sekret…

Kampioni i Milanit, Zlatan Ibrahimovic, dha një intervistë për SportWeek, e përjavshmja historike bashkangjitur Gazzetta dello Sport.

“Koka është 50% e asaj që bëj, nëse më duhet të them, sot problemi im është trupi që nuk është gjithmonë pas tij”.

Për Milanin: “Kur mbërrita dhe pyeta në dhomat e zhveshjes nese ata kishin luajtur një ndeshje në Ligën e Kampionëve ata mu pergjigjen se jo… Mendova se një nga qëllimet ishte rikthimi në Ligen e Kampionëve dhe të fitoja Scudetton, nuk isha i suksesshëm në këtë, por u afruam, përfunduam të dytët. Nuk është vetëm falë meje, ne bëmë një punë të shkëlqyeshme të gjithë së bashku. Shokët, madje edhe të rinjtë dhe ata pa përvojë, e kuptuan se çfarë duhet për të arritur atje ku arritëm majin e kaluar , por edhe që pse mbërritur majin e kaluar te dytet, diçka mungon për të përfunduar te paret. Ne të gjithë po punojmë shumë për këtë”.

Për mënyrën se si ndodh lodhja: “Kur lodhja vjen në lojë, koka nuk është gjithmonë aty, duhet të marrësh vendime shpejt dhe është e lehtë të bësh gabime në atë moment. Ti mendon ngadalë. Doja diçka që do të më ndihmonte në disa minuta për të mbajtur përqendrimin. Unë kisha parë në TV Tiger Woods duke luajtur me një çamçakëz në gojën e tij, komentuesi tha se ai duhej të mbante urinë poshtë. Dhe unë e kuptova atë që më duhej: nuk mund të shkoj rreth fushës me shishe, me çamçakëz po.

Tani në dhomat e zhveshjes së Milanit japin ëmbëlsira të nxehta. E marr para lojës dhe e mbaj derisa të humbasë shijen e saj”.

Pr trupin e tij: “Kur isha i ri unë vetëm luaja, edhe nëse kisha dhimbje të tendinit, si sot. Doja të fitoja dhe të shënoja, të mos ndaloja. Me kohën dhe përvojën zbulova kokën time. Dhe kuptova se sa e rëndësishme është kjo ju flisni me trupin. Epo, tani koka ime është mirë, por trupi im po plaket, jo gjithmonë arrin të vazhdojë me të dhe është një problem të luajë, ashtu siç dua, të gjitha lojërat me vazhdimësi. Jo si viti i kaluar. Më duhet të mbaj trupin tim me vete çdo ditë dhe ta dëgjoj atë. Mendoj ditë pas dite, ngadalë. Dhe mendoj se … nuk jam Superman! “

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu