Ibra e akuzoi se bënte para me imazhin e tij prej vitesh, EA Sports reagon me komunikatë!

Pas zhurmës së ngritur dje nga Zlatan Ibrahimovic me postimin e tij në rrjetet sociale, në të cilin ai në thelb akuzoi FIFA dhe Fifpro për “fitimin e parave me fytyrën e tij”, përgjigja nga Electronic Arts mbërriti këtë mëngjes.

Shtëpia e programeve kaliforniane, e sulmuar nga Zlatan, ka publikuar një deklaratë ku në fakt nuk përfshin suedezin, por specifikon kushtet përmes të cilave operon për të bërë një simulim futbolli sa më të saktë si kurrë më parë, i cili përfshin saktësisht edhe kampionët:

Zlatan Ibrahimovic calls for investigation into FIFA 21 as EA Sports 'use  his name and face without permission'

“FIFA është loja kryesore e futbollit në botë – lexohet – dhe për të krijuar një përvojë autentike, vit pas viti ne punojmë me liga, skuadra dhe talente të shumta për të garantuar të drejtat e ngjashmërisë së lojtarëve.

Një nga këto është një marrëdhënie e gjatë me përfaqësuesin global të futbollistëve profesionistë, Fifpro, i cili punon me një numër të licensuarish për të negociuar marrëveshje për përfitimet e atletëve dhe sindikatave të tyre”.

Me pak fjalë, licenca e famshme e Fifpro, e cila bashkon 65 shoqata futbolli, i ka dhënë FIFA-s mundësinë e përdorimit të emrave të vërtetë të anëtarëve për 24 vjet.

Sa i përket imazhit, megjithatë, Electronic Arts operon sipas një marrëveshje të nënshkruar me Milan korrikun e kaluar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu