“Ibra dhe unë gati të mbrojmë shokët e ekipit dhe të trembim kundërshtarët! Ja pse numri 9. Juventusi? Thjesht rival”

Mario Mandzukic është prezantuar sot te Milani në një konferencë të gjatë për shtyp ku ka prekur shumë tema.

Fjalët e para të Mandzukic: “Unë jam shumë i lumtur që jam këtu. Isha duke u përgatitur për këtë mundësi prej disa kohësh. Ka një atmosferë të mirë në Milanello. Milani po bën një punë të shkëlqyeshme, ata janë të parët në renditje. Dua të jem gati menjëherë për të ndihmuar ekipin”.

Dëshironi të bëheni shembull edhe për të rinjtë?

“Është një ekip i ri, por të gjithë janë luftëtarë të rinj. Gjithkush bën punën e tij. Unë jam një profesionist që gjithmonë jep gjithçka. Nëse të rinjtë më ndjekin unë jam i lumtur”.

Si e keni përgatitur veten në këto muaj?

“Unë kam qenë duke u stërvitur fort gjatë muajve të fundit. Nëse nuk do të ndihesha i gatshëm nuk do të kisha pranuar të vija në një klub të shkëlqyeshëm si Milani.

Padyshim që do të më duhen disa ditë për t’u njohur me shokët e mi të skuadrës, por unë jam i gatshëm të jap kontributin tim kur trajneri më thërret”.

Ibra tha që tani jeni dy që do të trembni kundërshtarët tuaj. A jeni dakord?

“Zlatan dhe unë kemi përvojë të madhe. Është e rëndësishme të trembim kundërshtarët tanë dhe të mbrojmë shokët tanë. Kjo është gjithashtu e nevojshme dhe unë jam absolutisht i gatshëm”.

I thatë po Milanit sepse ekziston mundësia për të fituar një tjetër Scudetto?

“Ka ende rrugë për të bërë deri në fund të sezonit. Nëse shikojmë se si kanë qenë ndeshjet e fundit, në të cilat të gjithë luftuan për të fituar, do të jetë më e lehtë të shkosh te Scudetto”

A doni të përshëndetni tifozët e Milanit në italisht?

“Di shumë fjalë në italisht, por preferoj të them fjalën time në fushë. Kjo është ajo që vlen”.

Çfarë mendoni për Milanin?

“Të gjithë e dinë historinë e Milanit dhe sukseset e shumta që kanë pasur. Fitimi i Scudetto do të ishte i rëndësishëm, por unë preferoj të flas pak për të dhe të mendoj më shumë për fushën”.

Çfarë Serie A mendoni se do të gjeni?

“Nuk kujdesem dhe nuk më interesojnë klubet e tjera, vetëm për Milanin dhe veten time. Unë dua të jap më të mirën për ekipin tim”

A keni arritur në ekipin më të fortë në Serie A?

“Unë jam shumë ambicioz, kam punuar gjithmonë shumë në karrierën time dhe kam qenë gjithmonë ambicioz.

Milani po bën shumë mirë, por siç thashë para, sezoni është ende i gjatë, ka shumë ndeshje të vështira për t’u luajtur dhe për këtë arsye duhet të vazhdojmë kështu nëse duam të arrijmë qëllimin tonë”.

A keni biseduar tashmë me Pioli për pozicionin tuaj në fushë?

“Unë bisedova me të, ai është një person shumë pozitiv. Ai më pyeti për pozicionin, unë u përgjigja se luaj atje ku ka nevojë”.

Sa përqind krahasoheni me Mandzukicin më të mirë?

“Vështirë të japësh një përqindje. Por mund të them që ndihem mirë, në muajt e fundit kam punuar shumë, trupi im është absolutisht i gatshëm të kthehet në fushë. Mos u shqetësoni, jam mirë! Jam në formë”.

Si do të jetë për ju që të përballeni me Juventusin si një kundërshtar?

“Do të jetë si të përballesh me të gjitha ndeshjet e tjera. Në fushë ne jemi rivalë, pastaj jemi akoma miq. Shpresoj të shoh përsëri tifozët në stadium së shpejti.

Unë gjithmonë kam pasur një marrëdhënie të mirë me tifozët e Juventusit, do t’i respektoj ata përgjithmonë, por tani do të luftoj për Milanin dhe tifozët e tij. Nuk më pëlqen të flas për të kaluarën, thjesht dua të mendoj për të tashmen në Milano. Çfarë ndodhi me Sarrin? Pyete atë!”

A keni ardhur gjithashtu në Milano për t’i provuar menaxherëve të Juventusit se ata ishin gabim që ju lanë të shkoni?

“Jo. Kur Milani më thirri, unë mendova vetëm për të përmbushur pritjet që kuqezinjtë kanë ndaj meje”.

Pse zgjodhët fanelën me numrin 9?

“Unë nuk shqetësohem për numrat e fanellave. Unë shpesh kam mbajtur 17, por nuk ishte e lirë. Gjithashtu shpesh luaja me numrin 9 dhe pasi ishte i lirë e mora. Gjëja më e rëndësishme është të bëj mirë në fushë”.

Cilat janë qëllimet tuaja personale në këto gjashtë muaj?

“Unë dua të jap maksimumin tim dhe të kontribuoj në ekip”.

Kur filluan negociatat me Milanin?

“Vështirë të thuash kur, por më pëlqeu që Milani më telefonoi”

Çfarë Milani keni gjetur?

“Ekziston një entuziazëm i madh, e vura re menjëherë sapo arrita. Ekziston një bindje dhe vendosmëri e madhe, këto janë elemente themelore për t’u rikthyer në majë”.

A do të ishte e mjaftueshme për ju që të arrini në Ligën e Kampionëve apo do të ishit të kënaqur vetëm me Scudetton?

“Të gjithë e dinë se sa ambicioz jam, por ata gjithashtu e dinë që unë preferoj të punoj sesa të flas. Më mirë të veproj sesa të flas”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu