“Ibra dhe Kajer synojnë të kthehen ndaj Genoa! Kam ekip të fortë, por me kokën ulur”

Nesër në mbrëmje Milani do të përballet me Parmën në javën e 11-të të Serie A. Kuqezinjtë synojnë të fitojnë për të ruajtur hendekun nga rivalët e tyre në renditje.

Një ndeshje e rëndësishme por jo për t’u nënvlerësuar, duke pasur parasysh rritjen e fundit të ekipit emilian në kampionat. Por edhe për mungesat e rëndësishme të Kjaer dhe Ibrahimovic në radhët e Milanit.

Trajneri Stefano Pioli e nis duke folur për kundërshtarin konferencën e tij. “Një ekip i mirë, ka cilësi në sulm dhe karakteristika të caktuara. Ne do të duhet t’i përballojmë me qartësi dhe vëmendje, veçanërisht kur kemi topin”.

Krahasimi midis Hauge dhe Brolin: “Brolin ishte një lojtar i shkëlqyeshëm, por ai ishte më shumë një sulmues i dytë, Jens është një anësor që i pëlqen të përqendrohet. Ai ka gjithçka për t’u bërë një lojtar i mirë, ai po punon mirë por ka hapësirë ​​të madhe për përmirësim. Njohja e gjuhës nuk është akoma maksimale”.

Intervista a Stefano Pioli, io e Ibra ci siamo presi il Milan - La Gazzetta  dello Sport

Për Milanin të pamposhtur në kampionat: “Unë jam një tifoz i shkëlqyeshëm i çiklizmit dhe mund të them se krahasimi me fazat që duhen fituar është i rëndësishëm.

Nëse doni të fitoni një garë me shumë faza duhet të mendoni për një nga një, e nesërmja do të jetë e rëndësishme. Ne jemi duke u ngjitur në një majë që është akoma e pjerrët dhe e vështirë, duhet të mbajmë kokën ulur”.

Gjendja e Ibrahimovic dhe Leao: “Ibrahimovic dhe Kjaer po ecin mirë me rikuperimin e muskujve, dëshira e tyre është që të jenë sa më shpejt të jetë e mundur dhe po synojnë Genoa.

Ne duhet të vlerësojmë kushtet e tyre dita ditës, shpresoj t’i kemi së shpejti. Rebic dhe Leao janë më shumë sulmues anësore, midis të dyve Rebic është më i përshtatshëm për të bërë sulmuesin e parë. Rafa po rritet”.

Për Milanin pa Ibra: “Mënyra jonë e lojës nuk ndryshon shumë. Zlatan është një referencë, por shpesh është ai që punon midis linjave dhe të tjerët sulmojnë hapësirat. Çdo lojtar i vetëm ka karakteristikat e tij, Rebic për shembull duhet të sulmojë thellësinë, me kohën e duhur. Për një sulmues, goli është i rëndësishëm, për mua puna për ekipin vlen më shumë. Ante po e bën me shumë asistime”.

Lufta Scudetto: “Vlerësoj organikën e ekipeve të tjera, por ne jemi gjithashtu të fortë. Ne po e tregojmë, por nuk duhet ta ndryshojmë qëndrimin tonë.

Kur të vijë koha do të përballemi me të gjitha, tani për tani gjithmonë mendojmë ndeshje pas ndeshje. Ne duam t’u japim fansave tanë një Krishtlindje të këndshme”.

Interi rivali më i rrezikshëm? “Nuk e di, por pa ndeshje në Evropë mund të punosh më mirë gjatë javës. Pastaj ekziston vështirësia e menaxhimit të shumë lojtarëve, ka pro dhe kundër. Ne jemi të kënaqur me rrugën tonë, kemi arritur qëllimet e para dhe duhet të jemi gjithmonë konkurrues”.

Krahasimi midis Pioli dhe Saçhi: “Absolutisht po, për mënyrën për të dhënë parime të lojës dhe motivime. Ndryshimet që bëra në Pragë janë të natyrshme, por për frymën që djemtë e mi vendosin në fushë gjithmonë mund të fitosh. Kush stërvitet në një mënyrë të caktuar, atëherë luan në një mënyrë të caktuar. Cilësia e individëve bën diferencën”.

Për të rinjtë e Milanit: “Milani kishte dy përparësi: të luante mirë dhe t’i bënte lojtarët të bëhen burra. Djemtë po kalojnë një moment delikat, me shumë përgjegjësi, por ata po e bëjnë atë në mënyrën më të mirë”.

Për italianët në Europë: “Gjashtë ekipe nga shtatë kanë kaluar dhe është e rëndësishme. Ne si futboll italian duhet të synojmë kulmin. Ne po shkojmë në drejtimin e duhur, do të përballemi me rivalë shumë të fortë dhe do të duhet të bëjmë shfaqje të rëndësishme. Shpresoj që dikush, mbase ne, të jetë në gjendje të shkojë deri në fund”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu