I pangopuri Zlatan Ibrahimovic! Rekord i çmendur në Serie A, pak më poshtë se Battistuta i artë

Që nga bashkimi me kuqezinjtë i Zlatan Ibrahimovic, ekipi i Pioli ka pësuar një ndryshim rrënjësor – sigurisht për mirë!

Zlatan Ibrahimovic ka ndryshuar Milanin, i cili tani mund të synojë përsëri për objektiva prestigjiozë – Champions League mes tyre!

Sigurisht, Scudetto nuk është përjashtuar ende, duke pasur parasysh se ka dhjetë javë për të bërë deri në fund të kampionatit, dhe Milani zë pozicionin e dytë pas Interit të Conte.

Çdo gjë mund të ndodhë, dhe siç ka theksuar në mënyrë të përsëritur nga sulmuesi suedez, kuqezinjtë meritojnë të fitojnë një trofe për sezonin që kanë zhvilluar deri më tani!

Ndoshta Zlatan, i cili është 39 vjeç, është ai që mbi të gjitha ndjen nevojën e thellë për të ngritur një kupë në qiell, dhe me të në ekip që e di se kjo mund të mos ndodhë së shpejti.

Po, sepse ekziston një fakt shumë i rëndësishëm që nënvizon rëndësinë e jashtëzakonshme të suedezit për këtë Milan të rilindur.

Siç është komunikuar nga klubi kuqezi në faqen e tij zyrtare, që nga qershori i vitit 2020, ekipi i Pioli nuk ka humbur kurrë në 14 ndeshjet në të cilat Zlatan Ibrahimovic shënoi në Serie A.

Nga këto, Milani ka fituar 12, falë 22 golave ​​të shënuar nga suedezi.

Me pak fjalë, Zlatan përfaqëson një siguri për kuqezinjtë, dhe tani që është kthyer nga dëmtimi ai me siguri mund të japë kontributin e tij maksimal për sprintin e fundit në kampionat!

Pavarësisht nëse është Scudetto apo jo, Ibrahimovic mund të konsiderohet vetëm si shtylla e madhe e kësaj skuadre – që kur është në fushë me shokët e tij gjithçka shkon më mirë!

Ibrahimovic, sezon rekord: si ai Nordhal dhe Batistuta

Por e lartpërmendura nuk është figura e vetme e rëndësishme për sezonin e Ibrahimovic.

Në fakt, sulmuesi i Milanit, me 15 golat e tij të shënuar në këtë kampionat, ka arritur në gjashtë sezone në Serie A me të paktën 15 gola për meritat e tij.

Një rekord i tmerrshëm! Siç nënvizohet nga Milan në faqen zyrtare, midis lojtarëve të huaj, vetëm Gunnar Nordahl (8), Kurt Roland Hamrin dhe Gabriel Batistuta (7) kanë shënuar të paktën 15 gola në disa sezone të ndryshme të kampionatit Serie A.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu