I huazuar nga Milani, Atalanta merr vendim mbi Caldara! Prishen planet e Maldini & Co. Dy rrugë…

Milani ka disa lojtarë në huazim dhe ka të ngjarë që të kthehen në Milanello në fund të sezonit. Një problem për klubin, i cili shpresonte të fitonte nga shitja e tyre që në qershor.

Kuqezinjtë kanë dërguar Andrea Conti te Parma në huazim, Diego Laxalt te Celtic, Leo Duarte te Istanbul Basaksehir (sidoqoftë për dy vite) dhe Mattia Caldara te Atalanta.

Dy (Duarte dhe Caldara) parashikojnë të drejtën e blerjes, njëri (Conti) detyrim blerje në rast shpëtimi nga rënia në kategori dhe tjetri në të vërtetë është huazim “i thatë” pa një mundësi blerjeje…

Sa i përket Caldara,  Milan e kishte shitur atë te Atalanta mbi një huazim të përkohshëm për 18 muaj në janar 2020.

Klubi i Bergamos ka një të drejtë blerje prej 15 milion eurosh në favor të saj.

Një shumë që do të ishte shumë e përshtatshme për arkat kuqezi.

Sidoqoftë, sipas asaj që u raportua nga gazetari sportiv Nicolò Schira, Atalanta nuk do të ushtrojë opsionin e blerjes për kartonin e Caldara.

Në fund të sezonit, mbrojtësi qendror 26-vjeçar do të kthehet në Milanello, duke pritur të kuptojë se cili do të jetë fati i tij.

Milani ndoshta do të përpiqet ta shesë lojtarin në një ekip tjetër nëse vërtet kthehet nga Bergamo.

Këtë sezon Caldara ka bërë vetëm 8 paraqitje në Serie A, Coppa Italia dhe Champions League.

Ai kishte një dëmtim dhe kur u kthye, megjithatë, Gian Piero Gasperini preferoi mbrojtës të tjerë.

Statusi i tij në ekipin zikaltër uk ka gjasa të ndryshojë në dy muajt e ardhshëm.

Nga ana tjetër, shanset që ai të kthehet në Milano janë të mëdha.

Caldara ka një kontratë të vlefshme deri në qershor 2023 me klubin kuqezi.

Ai arriti në Milanello në verën e vitit 2019 si pjesë e një shkëmbimi me Juventusin që përfshiu edhe Leonardo Bonucci.

Që nga 30 qershori 2021, vlera e mbrojtësit duhet të jetë rreth 14.5 milion, kështu që është e vështirë të mendosh për një shitje përfundimtare që të lejojë kuqezinjtë të shmangë një humbje kapitali.

Më shumë gjasa një huazim i ri, nëse Milani vendos të mos vërë bast për lojtarin për sezonin e ardhshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu