I domosdoshëm për Pioli dhe Milanin, Saelemaekers merr lajmin e madh nga Belgjika!

Investimi prej gati 7.5 mln eurosh për Alexis Saelemaekers te Milani duket se deri tani është justifikuar plotësisht. Belgu ka ende shumë rrugë, por duket se po futet në skemat e skuadrës dhe po bëhet i domosdoshëm, edhe pse ideja është në të ardhmen të ndryshojë rol.

Siç raportoi Gazzetta dello Sport, Alexis Saelemaekers, i cili po bën mirë që kur u bashkua me Milanin në janar, është i destinuar për një të ardhme si një mbrojtës i djathtë me perspektiva të mëdha.

Kjo është ideja e zonës teknike kuqezi për të ardhmen. Deri më sot, megjithatë, krahu i djathtë është i zënë nga Davide Calabria, i cili filloi shumë mirë sezonin, duke shfrytëzuar në maksimum mungesën e Andrea Conti dhe hapësirën e bollshme që Pioli po i jep.

Për Saelemaekers konfirmim i mundshëm nga minuta 1 ‘edhe kundër Rio Ave, një ndeshje e një rëndësie themelore e planifikuar për të enjten në mbrëmje në tokën portugeze. Castillejo nuk është në 100% dhe belgu mund të ketë një shans të ri si titullar.

Sakaq, ka ardhur lajmi i mirë nga Belgjika! Roberto Martinez, trajneri i kombëtares belge, ka publikuar listën e të grumbulluarve për ndeshjet e Ligës së Kombeve dhe miqësoren ndaj Bregut të Fildishtë.

Për sfidat ndaj Anglisë (11 tetor) dhe Islandës (14 tetor) ka ardhur thirrja e parë me ekipin kombëtar për Alexis Saelemaekers.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu