Hetimi mbi pronësinë e Milanit, tërbohet Galliani! “Sulme ndaj Berlusconit, ja e vërteta”

Kohët e fundit, pronësia e Milanit është rikthyer në fokus. Programi i mirënjohur televiziv Report kreu një hetim për të parë qartë për rolin e Elliott Management Corporation, si dhe Gianluca D’Avanzo dhe Salvatore Cerchione.

Sipas asaj që pohohet nga programi, pronarët e vërtetë të klubit janë dy themeluesit financues napolitanë të kompanisë Blue Skye.

Sidoqoftë, fondi amerikan Elliott ka mohuar: 96% e aksioneve i përkasin Elliott, të drejtuar nga Paul Singer.

Adriano Galliani, i intervistuar nga gazeta Libero, shprehu mendimet e tij mbi historinë e shkaktuar nga Report:

Gianluca D’Avanzo

“Unë pashë Report dhe hetimin te Rai3 i cili nguliste dyshime për pronësinë. Një përpjekje tjetër për të goditur Silvio Berlusconin, edhe me koston e baltosjes së Milanit. Ashtu kur ata këmbëngulën që shitja te kinezët ishte një operacion për të pastruar paratë e Berlusconit, duke i kthyer nga parajsat fiskale nga jashtë “.

Galliani, ish CEO kuqezi dhe sot te Monza, është i etur të përsërisë atë që është deklaruar tashmë nga Elliott Management Corporation:

“Milan i përket 96% fondit amerikan të menaxhimit të investimeve Elliott dhe 4% Blue Skye, kompania e krijuar nga dy financuesit napolitanë që punojnë në Qytetin e Londrës, Salvatore Cerchione dhe Luca D’Avanzo.

Ata e blenë atë nga kinezi Yonghong Li, një operacion ultra-transparent, i kontrolluar dhe verifikuar disa herë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu