Hernandez, gol me Francën dhe më gjerë: një rekord për Theo në ekipin kombëtar!

Tifozët e Milanit do të jenë gëzuar dhe jo pak për golin e shënuar nga Theo Hernandez në gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve mes Francës dhe Belgjikës.

Një goditje nga jashtë kuadratit që nuk la asnjë rrugë për Courtois -in, e ngjashme në trajektore dhe dinamikë me të tjerat që shihet në fanellën e Rossonerëve.

Një gol që pagoi pritjen e anësorit kuqezi për vite të tëra i injoruar nga Deschamps dhe tani i destinuar të bëhej një nga të titullaret e ekipit kombëtar kampion të Botës, plot kampionë dhe i destinuar të dominonte për një kohë të gjatë, duke marrë parasysh cilësinë e të rinjve në zhvillim njerëz (Camavinga dhe Tchouaméni mbi të gjitha) në dispozicion…

Hernandez tani do të luajë për fitoren e Ligës së Kombeve në finalen kundër Spanjës e caktuar për të dielën më 10 Tetor në San Siro. Theo do të luajë në shtëpi dhe do të pasurojë një statistikë, të përuruar me Belgjikën, e cila në vetvete përfaqëson një rekord në historinë e kombëtares franceze!

Theo Hernandez ndau gëzimin e fitores kundër Belgjikës me vëllain e tij Lucas. Ky i fundit, ndryshe nga lojtari i Milan, ka qenë anëtar i përhershëm i ekipit kombëtar prej vitesh dhe fitoi, si titullar, Kupën e Botës 2018 në Rusi.

Në ndeshjen në Torino, Theo dhe Lucas vendosën një rekord: ata ishin në fakt çifti i parë i vëllezërve që luajtën një ndeshje zyrtare me fanellën e kombëtares franceze.

Tashmë kishte ndodhur në të kaluarën që dy vëllezër të luanin së bashku për Francën, i fundit në 1973 me Patrick dhe Hervé Revelli, por në dy ndeshje miqësore me Danimarkën dhe Rumaninë. Në vitin 1930, megjithatë, vëllezërit Laurent u thirrën për Kupën e Parë Botërore në histori në Uruguaj, por pa zbritur kurrë ne fushë së bashku në fazën e grupeve.

Ndoshta, pas gjysmëfinales së Kombeve do të ketë shumë raste të tjera në të cilat vëllezërit Hernandez do të luajnë së bashku me Francën, duke ndihmuar në pasurimin e një rekordi që mund të bëhet i pakonkurueshëm për ekipin kombëtar transalpin dhe më gjerë…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu