HAUGE/ Pasioni për troftat, zero alkool dhe lidhja me qytetit “e akullt”! Magjistari nga Bodo

Së pari asistimi për shokun e ekipit Junker. Pastaj, një goditje nga distance (20 metra) që vleu 2-3 për Bodo Glimt në “San Siro”.

Skuadra e Jens Petter Hauge, anësori i majtë i lindur në vitin 1999 (20 vjeç), humbi për herë të parë këtë sezon pasi në Norvegji po dominon absolutisht në çdo front (pikë, fitore, gola). Sidoqoftë, në qendër të vëmendjes së Milanit është ai, biondi dhe shoku i Haaland!

SM: Milan intend to submit offer for Bodo/Glimt star Hauge - talks held  with agent

Më 13 Prill 2016, Jens Petter Hauge nënshkroi kontratën e tij të parë profesioniste. Ditën tjetër, në moshën 16 vjeç, bëri debutimin e tij me ekipin e parë të Bodo – në Kupën e Norvegjisë, kundër Fløya – duke shënuar një hat-trick në vetëm 14 minuta në suksesin 6-0.

Një vit më vonë, më 29 tetor 2017, Bodo fitoi kundër Asane, përsëri 6-0. Jens Petter Hauge ishte ende shënues, por në minutën e 66-të ai ia la fushën vëllait të tij Runar, gjithashtu 16 vjeç në debutimin e tij.

Ekziston vetëm një ndryshim midis të dyve: nëse Runar ka një kontratë deri në 2022 dhe preferon të luajë në të djathtë, Jens Petter është i lidhur me Bodo deri në 2021 dhe është një anësor i majtë.

Jens Petter Hauge, chi è il talento norvegese nuovo obiettivo del  calciomercato del Milan | Sky Sport

Personaliteti – Më 8 korrik 2016, shënoi golin 4-1 në fushën e Ik Start me një penallti në minutën e 90-të. Kështu ai u bë golashënuesi më i ri i Bodo. Dhe në Norvegji-Honduras – ndeshja e famshme 12-0 – në Kupën e Botës U-20 në 2019, nëntë golat e Haaland errësuan pjesërisht golin e Hauge dhe 4 asist.

Shumë sporte – Ski, hendboll dhe vetëm pak futboll. Shkathtësia i ndihmoi shumë vëllezërit Hauge: Jens Petter gjithashtu praktikoi atletikë dhe i detyrohet shumë një fushe me zhavorr pranë Lekedilla, një shesh lojrash pranë shtëpisë në Bodo.

Këtu, krahas shoqëruesit të stacionit të karburantit Stille Dal, Hauge luante çdo pasdite pas shkollës me djem të moshuar.

Avisa Nordland - Instagramgiganten fikk streng Hauge-beskjed fra Erling  «Scout» Haaland

Ai stërvitej individualisht tre herë në javë, ndërsa në dimër ai praktikoi futsal në Bodo Spektrum, një kompleks ku Bodoe Glimt, nga 1993 në 1997, kishte zhvilluar ndeshjet e fundit të kampionatit për shkak të punimeve të ndërtimit në stadiumin Aspmyra, ku bari artificial arriti në 2006.

Traineri Kjetil Knutsen fillimisht nuk e la atë të luante dhe Hauge mësoi nga ky vendim: “Në vend që të stërvitesh tre orë me 90%, një orë është më mirë me 100%”.

Avisa Nordland - For første gang får Jens Petter (16) og Fredrik Andre (17)  være med i slaget om Nord-Norge

As pneumonia klamidiale, të cilën ai e mori në maj 2017, nuk e ndaloi rritjen e tij.

Sot numëron 17 gola dhe 11 asist në 20 ndeshje. Për trajnerin e Norvegjisë, Lars Lagerbäck, pra, Hauge është lojtari i kombëtaresa më i mirë në kampionat.

Avisa Nordland - Bekrefter utlånsavtale for Jens Petter Hauge

JETA NË BODO – Në faqen zyrtare të bashkisë, Hauge kishte ftuar banorët e Bodo të regjistrohen në stadium dhe të financojnë famullinë lokale në ndihmë të të varfërve. Pasionet e tij? Trofta e peshkut në male dhe më pas pjekja e tyre në shtëpinë e një shoku në anën veriore të qytetit.

Pak boëling dhe bilardo, ndërsa alkooli mungon: “Shumë në festa më thonë të pi disa gllënjka por unë nuk dorëzohem, nuk është problem për mua”.

Lidhja e Hauge me Bodo, ku ai lindi, është shumë e fortë: në mes të korrikut refuzoi ofertën e Cercle Brugge drejtpërdrejt në Eurosport TV: “Nuk kam ndërmend të largohem akoma”.

Nëse Milan do ta blinte atë, Hauge mund të kërkonte të qëndronte deri në fund të vitit për të festuar kampionatin e parë, historik, të Bodo Glimt.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu