“Guardiola ndryshoi konceptin, ja çfarë kërkon futbolli modern dhe si përgatisim ndeshjet te Milani”

Davide Calabria është një nga protagonistët më të mirë të sezonit të befasishëm kuqezi.

Një rrugë e zakonshme e rritjes që filloi në janar 2020 dhe e cila po vazhdon të japë fryte në kampionatin aktual. Por sipas mbrojtësit të djathtë, udhëtimi i mirë i skuadrës sapo ka filluar dhe ka ende një rrugë të gjatë për të bërë.

Davide foli për këtë dhe shumë më tepër në intervistën e lëshuar për kanalin Milan Twitch.

“Jam kaq i kënaqur që vlerësohem tani, edhe pse jam vetëm në fillim të rrugës sime të përmirësimit. Ka akoma shumë për të bërë”.

“Unë mendoj se bota e futbollit ka evoluar në përgjithësi dhe ajo e trajnerit falë Barcelonës së Pep Guardiola. Roli i secilit lojtar fillon me taktikat dhe një urdhër, por më pas mund të ndryshojë gjërat gjatë gjithë veprimit dhe ndeshjes. Duhet të kesh gjithnjë disiplinë dhe ashpërsi, por edhe të sulmosh kur ndodheni përpara”.

Për kundërshtarët e Serie A: “Është një kampionat i vështirë dhe ne të gjithë jemi shumë afër në renditje. Ka shumë lojtarë të fortë por nuk do të isha në gjendje të theksoja një veçanti”.

“Ne jemi një ekip i mirë, kalojmë mirë së bashku dhe ekziston një frymë sakrifice. Ekziston një dëshirë e madhe për të bërë më të mirën dhe për të treguar vlerat. Por jemi vetëm në fillim”.

“Puna, përgatitja për ndeshjet dhe studimi në detaje përdoren për t’i mposhtur kundërshtarët. Nuk është kurrë e lehtë dhe varet edhe nga ditët. Ne gjithmonë përpiqemi t’i kufizojmë ato dhe këtë vit po shkojmë mirë. Çdo ditë ne punojmë për ndeshjen e fundjavës dhe jemi të lumtur kur ajo përfundon me fitore”.

Kush është frymëzimi i tij kryesor: “Gjithmonë e kam thënë, unë jam rritur me Milanin e Maldinit. Ai është ai që unë ndoqa më shumë. Sidoqoftë, nuk mendoj se dikush ka domosdoshmërisht një model, nuk duhet të imitojmë dikë tjetër por gjithmonë të jemi vetvetja”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu