Goli rrufe i Leaos, i treti më i shpejtë në botë! Në renditjen e “top” 3 edhe një ish-milanist

Rafael Leao shënoi një gol historik në Sassuolo-Milan. Goli 1-0 është në fakt më i shpejti ndonjëherë, por jo vetëm në Itali midis Serisë A dhe Kupës së Italisë; është gjithashtu rrjeta më e shpejtë në Evropë nga të gjitha ligat.

Sa i përket renditjes botërore, megjithatë, ai është në vendin e tretë pas Ricardo Olivera dhe Naëaf Al Abed, të dy ndoshta të paarritshëm.

Në krye të kësaj renditje speciale është Nawaf Al Abed, duke shënuar pas 2.3 sekondash. Sulmuesi arriti të shënonte duke gjuajtur nga mesfusha. Skuadra e tij, Al-Hilal, u sanksionua më vonë pasi hodhi në fushë 6 lojtarë mbi moshën 21 vjeç.

Në vendin e dytë është Ricardo Olivera, ish-sulmuesi i Milan. Edhe ai, si tjetri, në gol praktikisht menjëherë pas nisjes nga mesi i fushës, me një goditje parabolë. Ndeshja ishte Soriano Interior-Rio Negro Capital, në Uruguaj.

Në vendin e tretë është Leao me një gol pas 6.7 sekondash. Ndryshe nga dy të tjerët, sulmuesi portugez shkoi në gol pas një veprimi koral (Calhanoglu shumë i zoti për ta shërbyer).

Kuqezinjtë thyen rekordin e Paolo Poggi (8 sekonda ndaj Fiorentina) për futbollin italian midis Serie A dhe Coppa Italia.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu