GOLI FANTAZMË! Galliani shpjegon pse ndryshoi historinë e Milanit

Shumë trofe prestigjioz, por edhe disa keqardhje në historinë tridhjetë vjeçare të Adriano Gallianit, në rolin e administratorit të deleguar të Milanit.

Menaxheri i njohur, tani bashkëpronar i Monza-s me Silvio Berlusconi, kujtoi disa episode të karrierës së tij kuqezi, gjatë intervistës me “Libero”.

Kujtimet e dhimbshme janë akoma të freskëta në kujtesën e Gallianit. Ashtu si finalja e njohur e Ligës së Kampionëve e humbur me penallti ndaj Liverpool.

Galliani a Tiki Taka: «Favorevole al VAR dopo il gol di Muntari» | Calcio e  Finanza

Një ndeshje vërtet unike: “Ne dominuam përveç gjashtë minutave në të cilat ata shënuan tre gola.

Përveç kësaj, gjyqtari anuloi padrejtësisht golin e katërt të Shevchenko, i cili pastaj përpiu golin e fitores duke gjuajtur zero metra drejt portierit. E pabesueshme, por gjithçka mund të ndodhë në një garë të thatë”.

Keqardhje e madhe në Stamboll, por kurrë si ajo e Milan-Juventus në 2012: “Keqardhja e vërtetë është goli shumë i rregullt që nuk i është dhënë Muntarit.

Tagliavento: "Il gol di Muntari in Milan-Juve il mio errore più grande. Ma  con la Var..." - La Gazzetta dello Sport

Ne do të kishim fituar Scudetton e dytë radhazi, historia jonë do të kishte ndryshuar”.

Galliani shpjegon pse ai gol fantazmë ishte kaq vendimtar për të ardhmen e klubit: “Nëse do të kishim fituar Scudetto nuk do të kishim shitur Ibrahimovic dhe Thiago Silva, dy që ende bëjnë diferencën sot.

Ne mund të kishim filluar përsëri me Milanin e katërt të shkëlqyeshëm dhe unë do ta kisha mbyllur blerjen e Tevez.

Nëse do të kishte shkuar siç them unë mbase nuk do të kishim shitur dhe mbase sot do të ishim akoma atje. Por, argjentinasi shkoi te Juve, i cili fitoi tre tituj kampionati radhazi me të”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu