Goditja “alla Elliott”, Corriere shpjegon: “Milani duhet të nxitojë sepse me ndoshta 180 minuta…”

E

Ashtu si çdo dy vjet, kampionati Europian ose ai Botëror, vlejnë si një vitrinë e rëndësishme për të dalluar futbollistë, ose shërbejnë si një tunel psikologjik për të tjerë…

Ka klube që fërkojnë duart dhe mes tyre është edhe Sampdoria, pasi rendimenti i Mikkel Damsgaard me Danimarkën ka tërhequr vëmendjen e të gjithë kontinentit të vjetër.

Në vetëm tre ndeshje të luajtura, mesfushori i ditëlindjes 2000, shënoi një gol dhe dha një asist.

Por përtej numrave, është një kënaqësi e vërtetë për sytë.

Talenti i tij u ka bërë përshtypje shumë ekipeve të klubeve të cilët tani janë gati të provojnë të kthejnë interesin nga dëshirë në konkret.

Midis këtyre është sigurisht edhe Milani, i cili duket se është më i interesuari për të siguruar shërbimet e talentit të ri.

Vetëm 20 vjeç, por në fushë me kombëtaren e tij, ai tashmë duket si një veteran.

Në krahun e majtë ai është në gjendje të bëjë gjëra të mëdha, edhe pse falë fleksibilitetit të tij gjithashtu mund të zërë mirë rolin e mesfushorit sulmues.

Një profil i një cilësie absolute që mund të bëjë më shumë sesa rrugën drejt Stefano Pioli.

Konkurrenca për të, duke pasur parasysh Kampionatin Evropian aktual dhe çerekfinalet e fituara nga Danimarka, është e destinuar të zgjerohet.

Sipas Corriere dello Sport, në stendat e lajmeve sot, Milani po nxiton për të provuar të marrë talentin.

CorSport nënvizon se “Maldini dhe Massara do të duhet të nxitojnë për të rrëmbyer Damsgaard nga Sampdoria, para se konkurrenca të rritet dhe vlera e tij në merkato të rritet.

Deri më sot, duket se duhen rreth 20-25 milion për të blerë atë, por këto së shpejti mund të rriten në 30 milion me paraqitjen e danezit të ri në Kampionatin Europian.

Kjo edhe për shkak se Danimarka tani që do të luajë çerekfinalen përballë Çekisë, ka shanse reale të shkojë në gjysmëfinale dhe aty do të jenë edhe 90 minuta të tjera për Damsgaard”.

Gazeta sportive e lartpërmendur kujton se Milani mund të vendosë të shesë Rafael Leao dhe për këtë arsye të fitojë të ardhura prej rreth 25 milion euro: një shumë perfekte për të riinvestuar në Mikkel Damsgaard.

Planet e menaxherëve kuqezi nuk dihen ende, dhe ata ndoshta janë duke pritur për një ofertë tërheqëse për sulmuesin portugez.

Në çdo rast, Sampdoria bleu Mikkel pak më shumë se një vit më parë për vetëm 6 milion euro te Nordsjaelland.

Tani, presidenti Ferrero ka në plan të lëshojë një ankand për të dhe të gjenerojë një fitim të konsiderueshëm kapitali për klubin e tij.

Milani, për të mos lejuar që çmimi i lojtarit të rritet më tej, duhet të ngutet nëse do realisht lojtarin që ka “tifozë” edhe në Premier dhe Bundesliga.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu