GOAL.COM | Theo Hernandez, evolucioni i mbrojtësit modern të krahut!

Thonë se është më e lehtë të ndalosh një tren në lëvizje sesa Theo Hernandez, ndonjëherë.

Dhe me siguri nuk e pranojnë atë për të treguar se kush e di se çfarë pamje mbresëlënëse: francezi i Milanit është substancë, habi e bërë konkrete nga shpërthimi mbizotërues dhe i pandalshëm.

Ata që thonë se Theo Hernandez është para së gjithash simboli i ekipit të Stefano Piolit kanë të drejtë, dhe pastaj gjithçka tjetër: sepse në fakt është pikërisht kështu.

Rilindja e Milanit, ose më mirë, e Milanit siç e njohim tani, larg telasheve të së kaluarës së afërt dhe gjithnjë e më afër suksesit në futboll, kalon edhe përmes Theo Hernandez, i mirëpritur si një blerje e shkëlqyer që mund të kishte demonstruar talentin e tij, përfundimisht, te kuqezi, pasi nuk arriti ta bënte këtë te Real Madrid.

As një meteor afër rënies, as një talent i rizbuluar: thjesht një lojtar që do të përmirësohet më tej. Pioli ia doli.

Në një sfidë të nisur nga Milani në YouTube në dhjetor 2020, Theo Hernandez sfidoi Castillejo në sfidën “7 sekonda”: kur u pyet për 5 fjalët e para në italisht ai mësoi përgjigjet spontane që thonë shumë për lojtarin francez: “Shkojmë, atëherë, përsëri, tani, merre”.

“Shkojmë”, sepse ai shkon vetëm dhe i bën shokët e tij të shkojnë, të cilët e ndjekin atë në vazhdim, të tërhequr nga hapat e tij.

“Atëherë”, të cilën lehtë mund ta transformojmë në “në orë”, si kilometrat e shënuar në progresion.

“Përsëri”, ai mahnit, pavarësisht se është në sezonin e tij të tretë në Milano, duke rinovuar konceptin e “lojtarit themelor” me shfaqje të shkëlqyera…

“Tani”, sepse është e tashmja dhe siguria e klubit Rossoneri: ai që ka kthyer kohën, kur është e nevojshme, duke kujtuar lojtarë të ndryshëm të së kaluarës, të aftë për të bluar krahun dhe për t’i dhënë suport sulmit në mënyrën më të mirë të mundshme…

“E kuptova”, më e rëndësishmja, ndoshta: sepse më në fund u kuptua. Ashtu siç nuk ka ndodhur te Atletico Madrid, në ekipet e të rinjve, ose te Real, me të cilët mblodhi 23 paraqitje: fitimin e Ligës së Kampionëve, po, dhe trofe të tjerë prestigjiozë.

Por me çfarë çmimi? Pankina: sigurisht që nuk është mënyra më e mirë për të ndryshuar historinë e futbollit…

Ai, i cili në një farë mënyre po lë gjurmët e tij në këtë sport, duke përcaktuar në mënyrë perfekte konturet e “mbrojtësit modern”: në 7 ndeshjet e luajtura në këtë kampionat, Theo Hernandez regjistroi 253 pasime, me vetëm 40 prej tyre pa sukses (me një normë suksesi prej 84.1%).

Për të kuptuar më mirë këto të dhëna, thjesht mendoni se me të njëjtin numër ndeshjesh vetëm Tonali dhe Tomori bënë më shumë pasime (përkatësisht 370, 50 gabime dhe 368, 45 gabime).

Në total, që nga fillimi i sezonit, ai krijoi 9 shanse goli midis atyre në zhvillimin e lojës joaktive të topit (1) dhe atyre në aksione lëvizëse (8): 3 nga këto të rëndësishme (me një gol në San Siro kundër Venezias), të tilla si prodhuar nga Rebic, Saelemaekers dhe Tonali.

Dy lojtarët e parë ofensivë, i treti më shumë për krijimin e shanseve si mesfushor.

Për të përfunduar statistikat është, së bashku me Rebic dhe në të njëjtin nivel me Brahim Diaz, lojtari i Milanit që krijon më shumë në lëvizje (për sulmuesin dhe fantazistin përkatësisht 14 dhe 8 mundësi të krijuara).

Një tjetër e dhënë sigurisht interesante është ajo që ka të bëjë me prekjet e topit: edhe në këtë rast, sa i përket pasimeve, me 412 prekje ai është në vendin e tretë për lojtarët e Stefano Piolit pas Tonalit (504) dhe Tomorit (430).

Gjithçka që përmbledh konceptin e një mbrojtësi modern, i cili, edhe pse vepron në krah, preferon ndërtimin nga poshtë me komandat “jep dhe shko” vertikalisht…

Ai gjithashtu shkatërroi murin e fundit që shënoi rrugën e tij: grumbullimi te Franca, me brohoritje popullore, i arritur në fund të gushtit është rezultati i prekshëm i angazhimit dhe përulësisë së një djali që kaloi rrugën përmes paragjykimeve dhe pritjeve për të.

Theo do të ketë mundësinë të luajë me vëllain e tij, Lucas, me fanellën e “Bleus”: ata do të shikojnë njëri -tjetrin, do të buzëqeshin.

Do të mendojnë se sa herë e kanë imagjinuar, diçka të tillë, kur ishin të vegjël.

Ky është shpërblimi i duhur për ata që kurrë nuk kanë ndalur së vrapuari: që kur mbërriti në Itali gjithashtu në një mënyrë shpërthyese dhe pa u ndalur për asnjë moment, përveçse për të arsyetuar dhe dëgjuar Stefano Piolin, një udhëzues themelor drejt afirmimit total të vetvetes dhe të konceptit të “mbrojtësit modern”, i rinovuar vazhdimisht, nga loja në lojë, me forma gjithnjë e më të reja, por me buzëqeshjen e zakonshme…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu