Gjysma e Europës do Bennacer, plani i Milanit për ta blinduar!

Me Marco Giampaolo nuk ishte një titullar i palëvizshëm, por me Stefano Pioli ai pothuajse kurrë nuk largohet nga fusha. Sigurisht, gjithçka i referohet Ismael Bennacer, i cili këtë sezon ka pushuar pak duke qëndruar në stol thjesht për një rotacion logjik për shkak të kalendarit të ngjeshur.

Algjeriani mori frenat e mesfushës së Milanit, duke u bërë një lojtar shumë i madh dhe duke dëshmuar se investimi i bërë nga klubi ishte i duhuri.

Shpenzimi prej 16 milion eurosh doli të jetë një ujdi e mirë. Ish-futbollisti i Empolit (i rritur te Akademia e Arsenalit) doli të ishte një regjizor i vlefshëm madje edhe i veshur me një fanelë të rëndë si ajo kuqezi, ku shumë kanë dështuar.

Calciomercato Milan: Guardola vuole il rossonero, le ultime

Te skema e Piolit 4-2-3-1 Bennacer është pika lidhëse mes sulmit dhe mbrojtjes, ndërsa Franck Kessie është më shumë një “digë” që bën punën e pisët.

Por edhe algjeriani nuk përmbahet aspak kur bëhet fjalë për të rrëmbyer topa te kundërshtarët.

Në të vërtetë, ai është gjithashtu i aftë në këtë dhe kjo e bën atë një mesfushor shumë të plotë. Krahasuar me sezonin e kaluar, ai është gjithashtu është më pak i vrullshëm dhe kjo e lejon atë të shmangë kartonët e verdhë të panevojshëm.

Ismaël Bennacer on Twitter: "Retour à Milan avec les 3 points, bravo à  toute l'équipe 🔴⚫️ #ForzaMilan… "

Ardhja e Sandro Tonalit nuk i ndryshoi hierarkitë. Ish-futbollisti i Brescias ka akoma shumë për të treguar dhe duhet të rritet për të menduar të bëhet titullar.

Ai sigurisht që ka talent dhe potencial për të evoluar në një lojtar të nivelit të lartë, por sot ai është një alternativë në mesfushë.

E përditshmja Tuttosport thekson se Bennacer vlen absolutisht 50 milion euro të parashikuara nga klauzola e përfundimit e përfshirë në kontratën e tij.

Mund të ushtrohet vetëm nga viti 2021 dhe është e vlefshme vetëm për jashtë vendit.

Për më tepër, shuma duhet të paguhet në një zgjidhje të vetme. Milani nuk dëgjon ndonjë ofertë poshtë kësaj klauzole.

Në të vërtetë, kompania po konsideron një rinovim të kontratës me një rritje rroge dhe gjithashtu të klauzolës.

Një lëvizje për të mos u kapur ngushtë në seancën e ardhshme të tregut të transferimeve verore, kur disa klube të huaja mund të paraqiten me ofertë konkrete.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu