Gjyqtari i Danimarkë-Finlandë thyen heshtjen: “Kjaer heroi i vërtetë!”

Imazhe të paharrueshme do të mbeten ato që shoqëruan ndeshjen mes Danimarkës dhe Finlandës në Euro 2020.

Momenti kur Christian Eriksen gjatë ndeshjes së zhvilluar në Kopenhagen, pësoi një arrest kardiak dhe u plas në tokë…

Lojtari i Interit, falë ndërhyrjes së menjëhershme të shokëve të tij të skuadrës dhe stafit mjekësor, shmangu tragjedinë, aq sa të gjithë e morën për të vdekur për një moment.

Sot Eriksen i është kthyer jetës normalisht dhe sot takoi edhe shokët e ekipit te Interi në stërvitje. Sigurisht, ka ende disa pyetje nëse ai do të jetë në gjendje të kthehet në fushë apo jo.

Kapiteni i Danimarkës dhe mbrojtësi i Milanit, Simon Kjaer, doli si një hero i asaj drame të shmangur.

Danezi konsiderohej të ishte ai që i shpëtoi jetën shokut Eriksen, pasi ai dha ndihmën e parë dhe më pas veproi si një udhëheqës i vërtetë gjatë atyre momenteve të panikut: ai mblodhi ekipin rreth Eriksenit të sëmurë të shtrirë në tokë, dhe ai gjithashtu ngushëlloi bashkëshorten e shokut që ishte në lot.

Konfirmimi i veprave heroike të Kjaer vjen nga gjyqtari Taylor, i cili drejtoi atë ndeshje të veçantë midis Danimarkës dhe Finlandës.

Gjyqtari britanik i garës, në një intervistë për Sky Sport, u kthye të fliste për incidentin duke i dhënë merita të mëdha Simonit për shpëtimin e jetës së Christian, dhe për këtë ai e quajti atë heroin e vërtetë të situatës.

Fjalët e Taylor:

“Heroi i vërtetë i asaj situate ishte Simon Kjaer, kapiteni i Danimarkës.

Jo vetëm stafi mjekësor që bëri kompresimet dhe përdori defibrilatorin. Kjaer filloi masazhin e zemrës ndërsa unë thirra mjekët”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu