Gjendja e Milanit, paraqitjet e Romagnoli dhe Ibra në Sanremo: çfarë kritikash nga Sacchi!

Pjesëmarrja e Zlatan Ibrahimovic në Festivalin Sanremo 2021 vazhdon të jetë subjekt i diskutimeve. Një angazhim që rrezikon ta shpërqendrojë pak nga sezoni i futbollit që po luan me Milanin.

Qendërsulmuesi suedez në javën e ngjarjes muzikore italiane duhet të stërvitet i vetëm në Liguria, për të qenë i gatshëm të shkojë në Teatrin Ariston.

Por prania e tij për Milan-Udinese të mërkurën 5 mars nuk është në dyshim. Klubi kuqezi nuk është i kënaqur me këtë situatë, por lojtari kishte bërë marrëveshjen para rinovimit të kontratës.

Arrigo Sacchi në një intervistë të dhënë La Gazzetta dello Sport shpjegoi rënien e Milanit në ndeshjet e fundit si më poshtë:

“Për sa kohë që ishte një kolektiv, ne pamë bashkëpunim, sinergji dhe lojë që lejonte të rinjtë të shkëlqenin dhe të luanin duke rritur cilësitë, duke tejkaluar hendekun me ekipet e tjera. Asgjë nga këto nuk është parë kundër Spezia dhe Inter”.

Ish-trajneri gjithashtu ekspozon kritikat ndaj Alessio Romagnoli, një mbrojtës qendror që për mendimin e tij nuk kishte rritjen e dëshiruar dhe që me Romelu Lukakun e humbi qartë përballjen në derbi:

“E vetmja gjë është ta parashikosh lëvizjen e Lukakut, përndryshe ke mbaruar . Romagnoli nuk e ka bërë kurrë. Ai është një lojtar i mirë, por është rritur dhe përmirësuar shumë pak. Kam ndjesinë se ai duket i kënaqur dhe i mjaftuar”.

Sacchi shpjegon se Milani nuk ka presing, organizim dhe se ekipi mund të ketë filluar të ndihet shumë mirë, madje duke arritur aq larg sa të bëjë disa dinakëri të cilat ai i shpjegon si vijon: “Calabria kërkoi të verdhën të mos luante kundër Spezia, klubit iu desh të ndërhynte. Për të mos përmendur Ibra në Sanremo.

Nëse ai shkon në Festival, të tjerët gjithashtu lejohen të shkojnë nëpër Itali. Futbolli në këto nivele është një çështje serioze. Klubi me rregullat dhe historinë e tij vjen përpara ekipit, i cili nga ana tjetër vjen përpara individëve. Lidershipi duhet të demonstrohet me fakte dhe rregullat duhet të zbatohen për të gjithë”.

Maestro nga Fusignano nuk miraton aspak pjesëmarrjen e Zlatan Ibrahimovic në Sanremo 2021 dhe pyetet nëse menaxhmenti mund të ndërhyjë: “Tani është vonë – përgjigjet ai – duhet të jetë Zlatan vendimmarrësi dhe të bëjë një gjest që do të ishte i madh, i vlerësuar nga të gjithë fansat. Përndryshe nuk mendoj se do ta kuptonin atë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu